statystyki

Przymusowe leczenie pod koniec odbywania kary. Pomysł na więźniów z zaburzeniami

autor: Emilia Świętochowska20.03.2019, 18:00
411 osób ze stwierdzoną chorobą psychiczną przebywa obecnie w zakładach karnych i aresztach śledczych

411 osób ze stwierdzoną chorobą psychiczną przebywa obecnie w zakładach karnych i aresztach śledczychźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace legislacyjne nad przepisami, które umożliwią dyrektorom zakładów karnych składanie do sądów wniosków o przymusowe leczenie więźniów z zaburzeniami psychotycznymi pod koniec odbywania kary. Potwierdził to na niedawnym posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw zdrowia psychicznego Mirosław Przybylski z departamentu wykonania orzeczeń i probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przygotowywane zmiany znajdą się przede wszystkim w nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przedstawiciel resortu dodał też, że towarzyszyć im będzie wdrażanie narzędzi oceny ryzyka przemocy służących do określania prawdopodobieństwa popełnienia kolejnego przestępstwa przez sprawcę z zaburzeniami psychicznymi.

– Pierwsze środki finansowe mamy uzyskać od donatorów norweskich w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Prawdopodobnie w czerwcu zostanie podpisana umowa, którą będzie realizował Centralny Zarząd Służby Więziennej – zaznaczył Przybylski.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • kto powinien się leczyć? (2019-03-20 20:28) Zgłoś naruszenie 31

  Czyli, że będą izolowani w jakichś "psychuszkach", często dożywotnio i bez wyroku skazującego ich na pobyt w nich? To niech panowie urzędnicy poczytają o sowieckich psychuszkach, niemieckich Aktion T-4 albo współczesnym eliminowaniu chorych i starców w Belgii i Holandii pod hasłem eutanazji. No i niech poczytają powojenne wyroki odnoszące się do takich praktyk.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-03-21 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego dopiero pod koniec.? Ci ludzie poronność działań mają chyba w genach.......... 😁

  Odpowiedz
 • leon(2019-03-21 12:04) Zgłoś naruszenie 01

  Ludzie ten cały system penitencjarny i resocjalizacja to lipa i mydlenie ludziom oczy. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO to bzdury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane