« Powrót do artykułu

PiS nie proponuje zmian zawalczających mowę nienawiści. Jak radzą sobie z tym problemem inne kraje?

PiS na razie nie szykuje rozwiązań ustawowych zwalczających mowę nienawiści w internecie. W kilku krajach unijnych zakaz jej używania wpisano do konstytucji.

Paweł Adamowicz

autor: Adam Warżaważródło: PAP

Śmierć Pawła Adamowicza wywołała szok wśród samorządowców

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (52)

 • Segregator(2019-01-16 13:23) Zgłoś naruszenie 396

  Rozumiem że jedyną koszerną tezą w tej sprawie jest "walka z mową nienawiści", I tu GP nie da się prześcignąć w ilości prasowych nagłówków.. Przyzwoitość w życiu publicznym i ew. rzetelność dziennikarska, nakazywałby rozpocząć debatę o prawdziwych przyczynach tej tragedii. Mianowicie o tragicznym stanie jakości sądownictwa, które skazuje patologicznego bandytę, za wielokrotny napad z bronią na 5 lat zamiast 25. Za działanie systemu penitencjarnego i resocjalizacyjnego, który powinien wyizolować i podejmować działania względem chorych psychicznie skazanych. Zresztą na etapie procesowym powinno to się dziać, izolacyjnym czy ostatecznie nadzoru poizolacyjnego. Należy sprawdzić co zrobiły oligarchie kleptokratyczne, rządzące od 30 lat w tym nieszczęśliwym kraju?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • o(2019-01-16 09:59) Zgłoś naruszenie 3112

  apelują o zatrzymaniu mowy nienawiści a co sami robią te media, śmierć Adamowicza wykorzystyją aby posycać nienawiść, czy nie lepiej po prostu zamilczeć

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • słowo(2019-01-16 10:52) Zgłoś naruszenie 302

  Smutne, że taką zbrodnię, taką tragedię wykorzystuje się do celów ograniczania swobody wypowiedzi. Cytując za Zygmuntem Freudem "Człowiek, który pierwszy cisnął obelgę zamiast kamienia, był twórcą cywilizacji." Zbrodnia jest zbrodnią, niewłaściwe zachowanie jest niewłaściwym zachowaniem. Być może właśnie prawo do krytyki zachowania innych ludzi (nawet z użyciem ostrych słów), a nie kneblowanie ludziom ust przepisami, daje bardziej pozytywny efekt, chroniąc zdrowie i życie ludzi. Bo brak wolności słowa-prawa do swobodnego wyrażania niezadowolenia powoduje tylko utajenie wewnętrznych frustracji i może prowadzić do eskalacji przemocy. Więc niech ten komu źle wykrzyczy wobec wszystkich swą niedolę, niech krytykuje złe postępowanie innych wobec niego - można mu wtedy pomóc. Zanim w swej beznadziejności kogoś rzeczywiście skrzywdzi.

  Odpowiedz
 • Mowa Nienawiści ale Kogo -Inspektor Pracy(2019-01-16 12:42) Zgłoś naruszenie 2818

  ..Dlaczego mówicie o mowie nienawiści która ma przecież rożne oblicza:. Czyż nie jest tak często, że ofiary dają POwód. Czyż ignorancja , bezczelność z krzywdą dla innych , brak liczenia się z innymi, POtworny cynizm nie wywołują reakcji czyli nienawiści w stanie rozumu krzywdzonej jednostki a nawet ogółu . Przypomnieć Wam słowa Tuska :"Po mnie to spływa inaczej nie mógł bym być Premierem"-cynizm totalny gdy był pytany o krzywdę długoletnio pracujacych „niech się coeszą ,że mieli prace” lub w przypadku AmberGold o którym wszyscy wiedzieli, że jako bank powinien być pod nadzorem Rządu i przez to byli pewni co do wiarygodności: "nie zabraniajmy ludziom lokować gdzie chcą -jest demokracja" lub tez " jak się będą sadzić o emerytury POmostwoe to podniesiemy koszty sądowe" efektem czego wielu ludzi nie było i nie jest stać na obronę lub też "biedni nie kupują wiec nie płacą VATu czyli możemy go podnosić" -mimo zapewnień przed wyborami ,że go obniży . Może Przypomnicie sobie także jak potraktował wszystkich ciężko pracujących wyrzucając bez debaty 3 mln podpisów przeciwko tej reformie na ich oczach w TV do kosza, albo co zrobił po latach pracy z zasiłkami POgrzebowymi. które Oni wypracowali...czy to nie była cyniczna mowa nienawiści w stylu możecie zdychać --ja i tak swoje zrobię. Jeden zabija nożem i wcale już nie jestem pewien czy to był świr czy skrzywdzony człowiek -inny przyciskiem w Sejmie (totalny świr) –może to nie ten co Go zabił to zabił --ja wiem, że zabił Go inny prowokator i jego cynizm w Sejmie a może sam zabił siebie prowokacyjną POlityka którą popierał bo jako szefowie PO wywołali w społeczeństwie stan umysłowej ogólno społecznej nienawisci. I niech to wreszcie rozważą. Taka POlitylka to nie zabawa, przez coś takiego wywołuje się rewolty a nawet wojny. Szkoda tylko tych dzieci pana Prezydenta.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Suweren(2019-01-16 13:18) Zgłoś naruszenie 256

  Ogłupianie Narodu Polskiego przez Triadę (Edukacja narodowa - Interpretacja według klucz blokująca kreatywność i logiczne myslenie młodzieży + Media + biznes rozrywkowy) sięga zenitu. Polityczna poprawność czy mowa nienawiści to są mrzonki pod które można podciągnąć wszystko w zależności od linii politycznej obowiązującej na danym obszarze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kamila(2019-01-16 09:56) Zgłoś naruszenie 198

  Uważam,że jest b. duze wyzwanie przed organami ścigania i biegłymi lekarzami.Oby po latach nie okazało się,że skazano człowieka chorego psychicznie?.Dlatego też uważam ,że powinny zostać wyjaśnione bardzo dokładnie wszystkie przyczyny tego zdarzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • szkoda słów(2019-01-21 08:56) Zgłoś naruszenie 190

  "OBECNIE WALKA Z MOWĄ NIENAWIŚCI POLEGA NA PRZYPISYWANIU WŁASNEJ NIENAWIŚCI POLITYCZNYM PRZECIWNIKOM" --- PROF. ROGER SCRUTON

  Odpowiedz
 • nonlewus(2019-01-16 13:42) Zgłoś naruszenie 166

  Oto jak newsweek "walczy" z nienawiścią https://www.newsweek.pl/opinie/czy-wszyscy-jestesmy-tak-samo-winni-w-gdansku-otoz-nie/8rjepq8

  Odpowiedz
 • magiel cały czas(2019-01-21 09:04) Zgłoś naruszenie 150

  Życie , a zwłaszcza życie POlityczne nie cierpi próżni!!!!Należy zmienić narrację na obiektywną , nie manipulować emocjami ludzkimi, przekazywać prawdę , a jeśli nie można z jakichś względów mówić otwarcie /Smoleńsk, Popiełuszko, Jedwabne, ANEKS, 447, Sądy, o rezunach banderowskich; et..c/ to przynajmniej nie kłamać !!!!!!

  Odpowiedz
 • Mowa(2019-01-16 08:48) Zgłoś naruszenie 1318

  PO myśli ze wolno im tajnie mordować niewygodnych sobie ludzi, jak chorążego Musia, dr, Eugeniusza Wróbla itp. Dariusza Spiniętę itp., Krzysztofa Zalewskiego

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • gosc(2019-01-16 15:57) Zgłoś naruszenie 1216

  bo to Pis doprowadza do takiej nienawiści ponieważ pomiatają ludźmi pracy, dają im ochłapy wystarczające na miskę ryżu a młodzi zdrowi rozmnażający sie rodzice za nic nie robienie dostają 1000+, 500+ a teraz ma być jeszcze emerytura+, z tymże 500+ dostają bogacze a biedacy z jednym dzieckiem klepią biedę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2019-01-19 14:37) Zgłoś naruszenie 80

  Wolność słowa to twoja wolność przed wypowiedzią i po wypowiedzi. Wolność słowa, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, tą ceną są słowa, które uznajemy za moralnie naganne, ale rezygnujemy z karania za nie właśnie w imię obrony wolności słowa.

  Odpowiedz
 • edo(2019-01-17 09:02) Zgłoś naruszenie 87

  A co chcą wprowadzić obowiązkową miłość? Zmuszanie do miłości to "stręczycielstwo".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vater(2019-01-22 19:00) Zgłoś naruszenie 71

  PO dla zwykłych obywateli okazał się błyszczącym, ale pustym w środku opakowaniem.

  Odpowiedz
 • Mesjasz(2019-01-19 18:34) Zgłoś naruszenie 70

  Jedyna prawda to jest ta która jest wypowiadana przez polityków, bankierów i media. Innej prawdy nie ma. Plebs nie ma prawa do prawdy, prawo do prawdy mają PO, PIS i inne partie z ramienia PRL-Post solidarniościowe. Także oni mają prawo do pochówku i żałoby narodowej, 15 letnie dzieci ginące w płomieniach nie mają tego prawa. Prawo jest tylko dla ludzi na górze, dolina nie ma prawa do niczego, nawet do godnego życia. Ludzie nie wierzcie politykom, nigdy.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-01-16 18:56) Zgłoś naruszenie 67

  gębę ma jak pewien mój znajomy zomowiec

  Odpowiedz
 • Henryk(2019-01-21 16:19) Zgłoś naruszenie 64

  Ojciec Jarosława, Rajmund K., przestrzegał Polskę i Polaków przed nienawiścią swojego syna, przed jego podłością, prawie 19% uprawnionych do głosowania 2015r., nie uwierzyło - TO MAMY DZISIAJ TEGO EFEKTY, żaden płacz nie zastąpi ROZUMU.

  Odpowiedz
 • Józef.(2019-01-19 12:57) Zgłoś naruszenie 62

  Jeżeli przez 96 miesięcy /miesięcznice smoleńskie/, linczuje się publicznie przeciwników politycznych, bez ŻADNYCH DOWODÓW - bez konsekwencji ze strony organów ścigania. Jeżeli AM, oskarża o;MORDERSTWO, ZABÓJSTWO, PODKŁADANIE BOMB; 1-ej, dwóch, trzech - BEZ ŻADNYCH DOWODÓW, bez konsekwencji. Jeżeli wiceministrem robi się człowieka bez wiedzy, a tylko dlatego, że on z kolegami TERRORYZUJĄ PREZYDENTÓW WIELKICH MIAST POLSKI. CZY JESTEŚMY NORMALNYM KRAJEM????

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-01-18 21:12) Zgłoś naruszenie 52

  Jeśli mafia będzie zwalczać "mowę nienawiści" , to naród przemówi do niej mową miłości . Własnej .

  Odpowiedz
 • stop kodowiści(2019-01-23 09:51) Zgłoś naruszenie 51

  Gdyby wprowadzili zmiany, najpierw trzeba by było zamknąć Newsweeka , potem TVN. A na to nie zgodzi się ta za przeproszeniem ambasador, znana nam ze swojego kunsztu dyplomatycznego. :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!