« Powrót do artykułu

Radcowie prawni walczą o wpływy. Środowisko coraz bardziej podzielone

Na 10 listopada wyznaczono termin, w którym odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. O jego zorganizowanie zaapelowało osiem izb okręgowych, po raz pierwszy w historii tego prawniczego samorządu sięgając po tryb określony w art. 58 ust. 1 pkt 3 ustawy o radcach prawnych (czyli na wniosek co najmniej jednej trzeciej wszystkich OIRP).

prawnik 6

żródło: ShutterStock

Organizacja nadzwyczajnego zjazdu to także dowód na to, że środowisko radców zaczyna być coraz bardziej podzielone

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (11)

 • Grzegorz(2018-11-01 11:38) Zgłoś naruszenie 2510

  Aplikacja radcowska, czy adwokacka to marnowanie czasu i pieniędzy. Ja na III roku studiów prawniczych złożyłem działalność gospodarczą "doradztwo prawne". Większość porad udzielałem przez Internet. Po studiach, tak jeszcze 4 lata i spokojnie zdałem egzamin radcowski.

  Odpowiedz
 • czysta dyskryminacja(2018-10-31 08:58) Zgłoś naruszenie 1626

  Radcowie prawni dostawali nowe uprawnienia bez konieczności zdawania egzaminu. Ostatnio sprawy karne, bez egzaminu, bez patrona. Czemu zatem na takich samych zasadach nie traktuje się reszty prawników nienależących do korporacji?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kika(2018-10-31 09:35) Zgłoś naruszenie 149

  Weź się lepiej do nauki, i nie kompromituj się tutaj.

  Odpowiedz
 • Aldona(2018-11-02 10:25) Zgłoś naruszenie 61

  Kasacje to ty nie pisałaś a przepisywałaś - jak Ci mecenas wzór przygotował. To samo pracownicy kancelarii.

  Odpowiedz
 • jeszcze komornik(2018-10-31 10:53) Zgłoś naruszenie 55

  Szanowni Koledzy Radcowie, niech Bóg ma w opiece Waszą ustawę...

  Odpowiedz
 • Robert(2018-11-02 08:12) Zgłoś naruszenie 40

  Większość aktualnych radców zdawało egzamin identyczny z adwokackim i większość nie prowadzi spraw karnych bo wyklucza to praca na etacie. A z mojej praktyki wynika, że efekt osiąga się przez przyłożenie do pracy, tzw należytą staranność a nie to czy ktoś jest adwokatem czy radcą, jak się bierze za dużo, to się nie robi nic dobrze. Potem się pojawia doświadczenie, które ułatwią ale nie zastępuje staranności.

  Odpowiedz
 • Amsik(2018-11-02 10:57) Zgłoś naruszenie 26

  Od 10 lat pracuje w 20-osobowej firmie na stanowisku prawnik. Pracę zacząłem na 4 roku studiów prawniczych. Wyłącznie ja zastępuje firmę przed sądami, sporządzam pisma procesowe, umowy. Pomimo tego, że nie jestem i nigdy nie byłem w korporacji adw/rpr to radzę sobie bardzo dobrze. Gdyby było inaczej to przecież moje miejsce dawno zastąpilby adw/rpr., w koncu to prywatna działalność. Także trochę pokory - prawnik niekorporacyjny niekoniecznie musi być gorszy od korporacyjnego bo niby z czego korzysta prawnik korporacyjny ? Tak jak ja wykorzystuje przepisy, komentarze i orzecznictwo bo w prawie nie ma nic czego nie można wyczytać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • makin(2019-01-15 19:49) Zgłoś naruszenie 00

  Adwokaci uczepili się tego prawa karnego a tak naprawdę mało który radca chce się nim zajmować...Radcy obsługują banki, korporacje, jednostki samorządowe i biznesowe, ich status materialny jest nieporównywalnie lepszy w stosunku do adwokatów, niech się adwokaci użerają z patologią, radcy są tam gdzie są pieniądze i tyle w temacie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!