« Powrót do artykułu

Zastępstwo procesowe: Radcowie prawni i adwokaci ostrzegają przed zmianami

Adwokaci i radcy prawni ostrzegają: przyznanie możliwości świadczenia usług zastępstwa procesowego doradcom odszkodowawczym zaszkodzi obywatelom.

prawnik

żródło: ShutterStock

Dlaczego zatem kancelarie odszkodowawcze już teraz nie narzekają na brak klientów?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • qwert(2018-07-10 09:30) Zgłoś naruszenie 194

  Kancelarie odszkodowawcze dochodzą odszkodowania i zadośćuczynienia. Oznacza to de facto likwidację obecnego systemu pomocy prawnej w sprawach cywilnych. W gestii zawodów adwokata i radcy prawnego pozostanie wyłącznie rynek usług dotyczących obrony w sprawach karnych oraz sprawy rodzinne i spadkowe. Przy czym sprawy spadkowe już teraz są załatwiane u notariuszy (poświadczenie dziedziczenia, dział spadku), a tylko wyjątkowo w sądzie. We wszystkich pozostałych sprawach można dochodzić odszkodowania. Spowoduje to upadek mniejszych kancelarii, które udzielając porad prawnych mogły wpływać na ograniczenie roszczeniowości klientów w sprawach, gdzie szkoda nie wystąpiła lub była niemożliwa do wykazania. Kancelarie odszkodowawcze- często spółki z o.o. będą dochodzić wszystkiego, ale z prowizją przekraczającą 60% wartości ugranego odszkodowania - aby pokryć sobie straty ze spraw, w których odszkodowanie nie przysługuje. Stracą wszyscy. Poszkodowany - bo uzyska tylko ułamek odszkodowania, Sprawca szkody - bo kancelaria odszkodowawcza będzie dążyć do zwielokrotnienia wysokości szkody, ponad rzeczywistą wartość - skoro zależy od niej jej wynagrodzenie. Państwo - bo sądy będą przeciążone sprawami o odszkodowania, trwającymi w nieskończoność, obywatele - bo będą musieli ubezpieczać się na wyższe kwoty od każdego ryzyka. Gospodarka - bo nie będzie się opłacać prowadzić jakiejkolwiek działalności - koszty wejścia na rynek będą zbyt duże.

  Odpowiedz
 • rr(2018-07-10 10:18) Zgłoś naruszenie 1321

  Usługi zastępstwa procesowego powinien móc świadczy KAŻDY, kogo wynajmie sobie strona. Rozszerzenie uprawnień do reprezentacji powinno być zdecydowanie szersze. Jakiekolwiek ograniczenia w tym względzie to de facto naruszanie konstytucji przez ubezwłasnowalnianie strony bez zachowania procedury ubezwłasnowalniającej. Posłowie powinni zrozumieć, że utrzymując ograniczenia w wyborze pełnomocnika procesowego, sami również apriorycznie stawiają się w pozycji osób niezdolnych do racjonalnego kierowania swoimi zachowaniami, co z kolei zmusza państwo do podejmowania decyzji za obywatela. Ja jako obywatel nie życzę sobie traktowania mnie jako osoby niezdolnej do podejmowania świadomych i racjonalnych decyzji i szantażowania mnie prawem, którego sens jest taki: "albo wybierzesz pełnomocnika z uprzywilejowanej przez państwo grupy zawodowej, albo sam będziesz musiał sobie radzić".

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • A.K.(2018-07-10 21:43) Zgłoś naruszenie 104

  To jest jakaś porażka tego rządu. Co Oni chcą zrobić?, krzywde Polakom i otworzyć drogę oszustom. Brawo!!!!

  Odpowiedz
 • A.K.(2018-07-10 21:47) Zgłoś naruszenie 100

  Ponadto jak są skonstruowane umowy w takich firmach, nabijanie ludzi w butelkę... Porażka a ludzie oczywiście nie czytają a później oczy przecierają - oczywiście za późno...

  Odpowiedz
 • uwolnić pełnomocnictwa procesowe(2018-07-11 05:13) Zgłoś naruszenie 65

  Pełnomocnika to strona powinna sobie wybierać wedle własnego uznania. Widziałem kiepskie pisma procesowe, które wygrywały sprawy i takie ładnie napisane, które nie wygrywały. W takich przypadkach nie ma reguł, a przynależność do korporacji adwokackiej lub radcowskiej niczego nie zmienia. Z resztą, jeżeli adwokaci i radcowie są tacy dobrzy za jakich się mają, to chyba nie potrzeba im ochrony monopolu, ze strony państwa. Jeżeli natomiast bez ochrony monopolu sobie nie radzą, to znaczy, że są cieniutcy, a państwo sztucznie utrzymuje tą grupę zawodową.

  Odpowiedz
 • Ralf(2018-07-10 15:38) Zgłoś naruszenie 611

  To ze ktoś jest adwokatem czy radcą prawnym nie czyni go z automatu ekspertem w danej dziedzinie. W mniejszych miejscowościach każda jednoosobowa kancelaria specjalizuje się niemal we wszystkich dziedzinach prawa. Jak się to ma do profesjonalizmu i wysokiej jakości świadczonych usług niech każdy dopowie sobie sam. Pozwólcie zatem drodzy przedstawiciele palestry, decydować o swoich sprawach obywatelowi, który jeśli będzie miał ochotę może wypłacić wspomnianą wyżej prowizję choćby i w wysokości 60%, jego sprawa.

  Odpowiedz
 • Piww(2018-07-11 00:15) Zgłoś naruszenie 66

  Gdyby palestra byłą tak dobra, za jaką się ma, to by nie potrzebowała protektoratu aparatu przymusu, który zmusza obywateli do korzystania z usług tej korporacji. Jeżeli adwokaci są tak wspaniali jak im się wydaje, to przecież, zwykłe ekonomiczne prawa, wyeliminują wszelką ich konkurencję, bo racjonalny klient będzie wybierał najlepsze dla niego usługi. Zatem konkurencja zniknie z rynku sama z powodu braku klienteli. No chyba, że jakość tych usług świadczonych przez palestrę nie jest tak wysoką, że inni stanowią dla nich zagrożenie. To trochę tak, jakby Mick Jagger żądał od państwa, żeby nie pozwalało grać amatorskim kapelom. Gdyby o coś takiego wystąpił, to by dał świadectwo swojej nędzy zawodowej, pokazując że boi się konkurencji.

  Odpowiedz
 • Przeciwnik niepotrzebnych zmian(2018-07-11 18:47) Zgłoś naruszenie 41

  Odnoszę wrażenie, że twórcami większości powyższych komentarzy są osoby optujące za zmianami tzn osoby, które odniosą z tego tytułu korzyści. Niech firmy odszkodowawcze istnieją ale niech działają przy pomocy profesjonalnych pełnomocników jak radcowie prawni. Jeżeli dostęp do sądów będzie rozszerzony dla ludzi bez wykształcenia to powstanie chaos a sądy, które i tak są zawalone - z różnych powodów np brak obsługi administeacyjnej, będą sparaliżowane przez setki tysięcy pism, które będą tworzone bez wiedzy, oparcia w przepisach i praktyce, a to doprowadzi do przedłużenia się spraw, jeszcze gorszej opinii o sądownictwie i zawodach prawniczych. Zamiast zmieniać przepisy kształtujmy, uczmy świadomości prawnej w szkołach. Więcej wcale nie oznacza lepiej. To tak jak z produkcją żywności lub innych dóbr - im większa tym jakość niższa, a teoretycznie technologia, receptura ta sama.

  Odpowiedz
 • Mis(2018-07-11 13:15) Zgłoś naruszenie 12

  Jak myślę jest ich ponad 90.000 mecenasow + setki tysięcy bez uprawnień. ..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!