« Powrót do artykułu

Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu (podwyższone koszty uzyskania przychodów, brak prawa do miesięcznej ulgi w PIT-2). Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1500 zł. Za czerwiec otrzyma też płacę za godziny ponadwymiarowe – 243,75 zł. Uzyskał też nagrodę uznaniową – 400 zł (z zakładowego funduszu nagród) oraz 120 zł należności z tytułu podróży służbowej (do wysokości limitów z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników budżetowych – zwolnione z PIT i ZUS). Dotąd z tytułu alimentów miał zajęcie w wysokości 560 zł miesięcznie. Jego wynagrodzenie zostało ponownie zajęte na inne wierzytelności – łącznie to już ponad 3 tys. zł. Potrącana jest także składka na ubezpieczenie grupowe w kwocie 43 zł. Jak obecnie dokonywać potrąceń?

pieniądze, banknoty, kasa, finanse

żródło: ShutterStock

Potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia netto.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Kris(2018-06-20 16:06) Zgłoś naruszenie 10

    W przyszłym roku kwota WOLNA od zajęcia będzie aż 1650 zł a więc osoby zarabiające tę kwotę będą osobami niewypłacalnymi. To zaczyna być jakaś bzdura. 1650 zł na osobę to nie jest w Polsce żadne minimum socjalne. Ta sama osoba po przejściu na zasiłek chorobowy będzie mogła być egzekwowana w 25 % zasiłku. Bzdura polskich niespójnych przepisów prawa.

    Odpowiedz
  • lol(2018-06-20 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kwotą minimalnego wynagrodzenia? Czemu Państwo dopuszcza do sytuacji, że ktoś bezkarnie unika spłaty zobowiązań i to w majestacie prawa? Czy np. możliwość potrącenia 25% wynagrodzenia nie była by bardziej sprawiedliwa?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!