« Powrót do artykułu

NRA: Szczytne idee versus skrzecząca rzeczywistość

Od osób publicznych, które zajmują pryncypialne stanowisko w kwestiach etycznych, opinia publiczna oczekuje, że ich zachowanie będzie zgodne z deklaracjami. Dotyczy to także członków najwyższych władz adwokatury. Jeżeli wzywają do godnego wynagradzania aplikantów oraz ich pieczołowitego szkolenia, sami powinni pierwsi stanowić wzór do naśladowania.

prawo

żródło: ShutterStock

Wstęp na sale rozpraw jest wolny, a przeglądać pisma procesowe aplikantów albo udostępniać im wzory mogą także pracownicy uniwersytetów. Gdzie tu jest jakakolwiek wyższość aplikacji adwokackiej?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • mk(2018-03-06 06:59) Zgłoś naruszenie 13

    Jeśli nic nie zmieniasz albo ciągle robisz to samo, to lepiej nie będzie. Obecny system kształcenia prawników to przeżytek. W żadnej dziedzinie nie da się utrzymać kształcenia ogólnego, bo ilość danych wzrasta wykładniczo. Ilość i mętność przepisów też przyrasta wykładniczo. Tylko mentalność niektórych nie pozwala tego zauważyć. Dlatego zawody prawnicze powinny być uwolnione. NIech rynek ukształtuje te usługi, skoro ludzie nie potrafią.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pyzik(2018-03-05 21:54) Zgłoś naruszenie 01

    Były Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej powiedział kiedyś do aplikantów na lokalnym Zgromadzeniu, żeby wysyłali do posłów na skrzynki pocztowe maile z jakąś petycją, bo on sobie poradzi, ale "wy niekoniecznie" rzekł, później jak były plany skrócenia aplikacji do 2 lat, to zorganizował zjazd przewodniczących samorządu aplikanckiego i nakazał im podpisanie się pod uchwałą, jakoby nie chcą takiego rozwiązania, bo nie zagwarantuje im to odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Problem polegał jednak na tym, że skrócenie okresu aplikacji i tak tych aplikantów nie dotyczył, tylko roczników następnych. O większości członków NRA większość członków samorządu adwokackiego ma nie.... mniemanie, ale solidnie sobie na to przez lata zapracowali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!