statystyki

Kalewska: Dlaczego prawnicy nie powinni zgłaszać wynalazków

autor: Bożenna Kalewska06.02.2018, 07:53; Aktualizacja: 06.02.2018, 09:12
prawo

Mówienie, że rzecznik patentowy będący inżynierem górnictwa nie zna się na wynalazkach biochemicznych, i przywoływanie tego jako argumentu w dyskusji o przyznaniu radcom i adwokatom prawa dokonywania zgłoszeń patentowych jest absurdemźródło: ShutterStock

Bez względu na to, w których państwach adwokaci i radcowie prawni mogą być pełnomocnikami przy dokonywaniu zgłoszeń patentowych, to sama wiedza prawnicza jest zupełnie niewystarczająca do sporządzania takich zgłoszeń.

Warto o tym pamiętać, dyskutując o propozycjach zawartych w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej, który obecnie jest przedmiotem konsultacji.

Proces zgłaszania wynalazku sprowadza się nierzadko do żmudnego konstruowania opisu wynalazku, zastrzeżeń patentowych i rysunku. Oczywiście, są zgłoszenia łatwiejsze i trudniejsze, lecz co do zasady wszystko odbywa się poprzez doskonalenie kolejnych wersji, w których poszczególne fragmenty muszą do siebie pasować niczym puzzle. Kryteriami rozstrzygającymi o tym dopasowaniu są, oprócz regulacji prawnych dotyczących samego zgłoszenia, wiadomości fachowe z dziedziny wynalazku oraz dotyczące doktryny przyjętej przez dany urząd patentowy. Wspomniane fragmenty (osiem lub dziewięć fragmentów w opisie wynalazku, zastrzeżenia niezależne i zależne oraz rysunek), a także samo postępowanie, z przyczyn obiektywnych, jest – ośmielam się twierdzić – niepodobne do żadnego innego.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam K.(2018-04-11 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    HAHAHAHA. Obecnie chyba już z 60% Rzeczników Patentowych to.... PRAWNICY (z przewodniczącą Izby, poprzednią przewodniczącą izby, czy prezes Urzędu Patentowego - na czele) !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane