Zaprzeczenie ojcostwa jest przewidziane przez polskie prawo. Czy możliwe jest zrzeczenie się ojcostwa w innych sytuacjach?
.
1
Ojcostwo a oddanie spermy
Przechowywanie nasienia, oddanego przez mężczyznę w celu wykorzystania plemników objęte jest warunkami umowy, zawartej pomiędzy bankiem spermy lub kliniką, a dawcą. Jeżeli dawca chce pozostać anonimowy umowa reguluje kwestię ochrony danych osobowych. Polskie prawo rodzinne pozwala jednak na powództwo o ustalenie ojcostwa, w sytuacji, w której zaszło domniemanie ojcostwa.
ShutterStock
2
Zaprzeczenie ojcostwa
W sytuacji, w której mężczyzna chce zaprzeczyć ojcostwu, zobowiązany jest do przedstawienia dowodu, że nie jest ojcem. Powództwo jest wytaczane przeciwko żonie i dziecku. Sprawy rozpatruje sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Pozew może zostać złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o narodzinach dziecka. Nie jest to możliwe w stosunku do pełnoletniego dziecka, oraz w sytuacji, w której dziecko poczęto w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki się zgodził. Nie jest także możliwe po śmierci dziecka.
ShutterStock
3
Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej
Jeden z rodziców może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej na wniosek złożony do wydziału rodzinnego i nieletnich w sądzie rejonowym. Zgodnie z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego możliwe jest to w rzech sytuacjach: jeżeli wykonywanie władzy rodzicielskiej jest trwale niemożliwe, jeżeli władza ta jest nadużywana lub jeżeli nastąpiło rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka. W dwóch ostatnich przypadkach konieczne jest stwierdzenie winy rodzica.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję