Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak chronić dane osobowe na wakacjach?

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Właściciele wypożyczalni sprzętu w zastaw za wynajem często domagają się od klientów ich dokumentów. Lekkomyślne powierzanie swojego dowodu osobistego może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Np. posługując się nim można zawrzeć w naszym imieniu umowy. Do tego taki wymóg ze strony wynajmującego jest bezprawny. Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - czytamy w ustawie.
Właściciele wypożyczalni sprzętu w zastaw za wynajem często domagają się od klientów ich dokumentów. Lekkomyślne powierzanie swojego dowodu osobistego może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Np. posługując się nim można zawrzeć w naszym imieniu umowy. Do tego taki wymóg ze strony wynajmującego jest bezprawny. Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - czytamy w ustawie. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Problem
    2015-06-18 08:40:19
    To co zrobić gdy chcesz coś wypożyczyć, a gość uzależnia to od zostawienia dowodu? W sumie patrząc z jego strony chce mieć możliwość znalezienia tego, kto mu np. uszkodził sprzęt, albo w ręcz nie oddał. Mam mu zacytować ustawę? Ok. zgodzi się ze mną i po prostu mi nie wypożyczy, bo nie mam nic w zastaw. A potem przyjdzie mi spłacać jakąś chwilówkę czy inne cholerstwo, albo ciągać się z firmą po sondach. Prawnicy kosztują, a bez niego się nie obejdzie. Jest rada. Nie pływaj jak nie masz odpowiedniego sprzętu:))
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej