Z różnych przyczyn, finansowych lub emocjonalnych, możemy zdecydować o odrzuceniu należnego nam spadku.
.
1 Aby odrzucić spadek należy podpisać oświadczenie spadkobiercy o odrzuceniu praw i obowiązków. Czynności tej dokonać można przed sądem lub notariuszem. Rzecz jasna jest to możliwe tylko po śmierci spadkodawcy i nie jest tożsame z zrzeczeniem się z dziedziczenia. Spadek odrzucić mogą jedynie osoby fizyczne i prawne. Nie mogą tego zrobić instytucje takie jak Skarb Państwa lub gmina.
ShutterStock
2 Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć najpóźniej w ciągu pół roku od dnia, w którym otrzymaliśmy informację o powołaniu do spadku. Nie dotrzymanie terminu jest równoznaczne z przyjęciem spadku, chyba, że spadkobierca nie ma pełnej zdolności prawnej, lub jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji, w której terminu nie dotrzymano z powodu wprowadzenia w błąd lub groźby, można przed sądem starać się o uchylenie od skutków niezachowania terminu.
ShutterStock
3 Oświadczenie musi zawierać podstawowe dane, tzn. imię imię i nazwisko spadkodawcy, jego datę śmierci i miejsce ostatniego zamieszkania, tytuł powołania do spadku, informację o kręgu spadkobierców (w miarę możliwości) oraz treść oświadczenia. Razem z dokumentem należy załączyć odpis aktu zgonu lub sądowe orzeczenie o śmierci.
ShutterStock
4 Zgodnie z Kodeksem cywilny, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję