statystyki

O tym, który testament jest ważny, zadecyduje sąd

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.05.2015, 19:00
Jeśli spadkodawca zostawił kilka testamentów, konieczne jest ustalenie, który z nich obowiązuje

Jeśli spadkodawca zostawił kilka testamentów, konieczne jest ustalenie, który z nich obowiązujeźródło: ShutterStock

Likwidując mieszkanie po zmarłym dziadku, rodzina odnalazła kilka sporządzonych przez niego testamentów. Zaskoczyło to wszystkich, ponieważ zmarłego aż do końca uważali za sprawnego umysłowo. Natomiast ostatnia wola dziadka przedstawiona w poszczególnych dokumentach różniła się dosyć istotnie. Powoływał do dziedziczenia różnych krewnych, niektórym raz zapisywał cały majątek, zaś w innym dokumencie wydziedziczał ich. Tylko niektóre testamenty były opatrzone datą. Jak ustalić, który jest ważny i kto dziedziczy po dziadku? Czy spadkobiercy mogą wybrać testament, który im najbardziej odpowiada?

O tym, który testament jest ważny i kto dziedziczy, zadecyduje sąd po ustaleniu, jaka była rzeczywista wola zmarłego. Będzie to sąd właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, a gdy nie da się go ustalić w Polsce, to sąd właściwy dla miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy albo jego część.

Spadkobierca ustawowy (np. dziecko lub małżonek spadkodawcy) albo spadkobierca powołany do dziedziczenia w jednym z testamentów, a nawet inna osoba mająca w tym interes prawny, powinna wnieść do tego sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Musi poinformować w nim, że spadkodawca pozostawił kilka testamentów i przedstawić je w sądzie, albo wskazać w czyim posiadaniu się znajdują. Sąd wówczas wezwie tę osobę do złożenia ich w wyznaczonym terminie. Obowiązek ten dotyczy wszystkich testamentów, również odwołanych przez testatora.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane