statystyki

O tym, który testament jest ważny, zadecyduje sąd

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.05.2015, 19:00
Jeśli spadkodawca zostawił kilka testamentów, konieczne jest ustalenie, który z nich obowiązuje

Jeśli spadkodawca zostawił kilka testamentów, konieczne jest ustalenie, który z nich obowiązujeźródło: ShutterStock

Likwidując mieszkanie po zmarłym dziadku, rodzina odnalazła kilka sporządzonych przez niego testamentów. Zaskoczyło to wszystkich, ponieważ zmarłego aż do końca uważali za sprawnego umysłowo. Natomiast ostatnia wola dziadka przedstawiona w poszczególnych dokumentach różniła się dosyć istotnie. Powoływał do dziedziczenia różnych krewnych, niektórym raz zapisywał cały majątek, zaś w innym dokumencie wydziedziczał ich. Tylko niektóre testamenty były opatrzone datą. Jak ustalić, który jest ważny i kto dziedziczy po dziadku? Czy spadkobiercy mogą wybrać testament, który im najbardziej odpowiada?

O tym, który testament jest ważny i kto dziedziczy, zadecyduje sąd po ustaleniu, jaka była rzeczywista wola zmarłego. Będzie to sąd właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, a gdy nie da się go ustalić w Polsce, to sąd właściwy dla miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy albo jego część.

Spadkobierca ustawowy (np. dziecko lub małżonek spadkodawcy) albo spadkobierca powołany do dziedziczenia w jednym z testamentów, a nawet inna osoba mająca w tym interes prawny, powinna wnieść do tego sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Musi poinformować w nim, że spadkodawca pozostawił kilka testamentów i przedstawić je w sądzie, albo wskazać w czyim posiadaniu się znajdują. Sąd wówczas wezwie tę osobę do złożenia ich w wyznaczonym terminie. Obowiązek ten dotyczy wszystkich testamentów, również odwołanych przez testatora.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane