Zgodnie z przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej, darmowe wsparcie w tej kwestii otrzyma każdy obywatel uprawniony do pomocy społecznej.
.
1 Według założeń Ministerstwa Sprawiedliwości w całej Polsce powstanie co najmniej 1549 punktów pomocy. Chcący skorzystać z pomocy mieliby tam do dyspozycji adwokatów lub radców prawnych oraz 42 stanowiska na potrzeby udzielania informacji prawnej za pośrednictwem infolinii. Jak czytamy w oświadczeniu MS, wprowadzony w życie projekt będzie składał się z dwóch modułów: nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej.
ShutterStock
2
Ze świadczonej w ten sposób pomocy skorzystać będą mogły osoby fizyczne, pod warunkiem, że w poprzednim roku, po zwróceniu się o udzielenie pomocy prawnej, przyznano świadczenie z pomocy społecznej. W sytuacjach nadzwyczajnych z pomocy skorzysta też osoba, która spełnia warunki przyznania takiego świadczenia.
Pomoc prawna będzie polegała na:
poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;
wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego;
pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowoadministracyjnym;
sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
ShutterStock
3
Pomoc państwowego prawnika nie obejmie jednak wszystkiego. Zapomnieć trzeba o sprawach z zakresu prawa podatkowego, celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem jej rozpoczynania.
W trakcie realizacji zadań, jednostka powiatu zawrze umowę z gminami na swoim obszarze. Powiat co roku będzie także uzgadniać z okręgową radą adwokacką i radą okręgowej izby radców prawnych właściwymi dla siedziby władz powiatu porozumienie w sprawie udzielania pomocy prawnej na obszarze powiatu. Pomocy prawnej będzie udzielał osobiście adwokat lub radca prawny na podstawie umowy zawartej z powiatem.
Źródło: Ministerstwo Finansów
ShutterStock
4 Wojewódzkie centrum informacji prawnej poprowadzi wojewoda. Instytucja wejdzie w skład urzędu wojewódzkiego. Tam też będzie obsługiwana m. in. infolinia programu, która poza udzielaniem informacji dotyczących uzyskania pomocy, sama również będzie udzielać informacji prawnej. "Realizację zadania polegającego na udzielaniu informacji prawnej w wojewódzkim centrum informacji prawnej wojewoda powierzy organizacji pozarządowej, wyłanianej corocznie w otwartym konkursie ofert" - czytamy w komunikacie MS.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama