statystyki

Zasady wynagradzania adwokatów i radców prawnych wymagają pilnych zmian

autor: Piotr Szymaniak, Anna Krzyżanowska29.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:22
Od wielu lat w sprawach z urzędu państwo zapewnia ubogim obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości, przerzucając koszty tej pomocy na członków prawniczych samorządów.

Od wielu lat w sprawach z urzędu państwo zapewnia ubogim obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości, przerzucając koszty tej pomocy na członków prawniczych samorządów.źródło: ShutterStock

Nie zabraknie chętnych do świadczenia opłacanej przez państwo pomocy prawnej dla ubogich. Co nie zmienia tego, że zasady wynagradzania adwokatów i radców prawnych za wykonaną przez nich pracę wymagają pilnych zmian – mówią jednym głosem w pierwszym wspólnym wywiadzie Dariusz Sałajewski i Andrzej Zwara.

W ostatnich miesiącach można odnieść wrażenie, że samorządy adwokacki i radcowski więcej dzieli, niż łączy. Słusznie?

AZ: Wydaje mi się, że generalnie więcej nas łączy, niż dzieli. Integruje nas wspólny pogląd na etykę, na taksy wynagrodzenia za sprawy prowadzone zarówno z urzędu, jak i wyboru. Łączy nas wreszcie kwestia bezpłatnego systemu pomocy prawnej czy informatyzowania wymiaru sprawiedliwości.

A dzieli wchodzący w życie w lipcu przyszłego roku kodeks postępowania karnego?


Pozostało jeszcze 96% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Witalis(2014-12-29 10:10) Zgłoś naruszenie 10

  Tak, zasady wynagrodzeń wymagają zmian.
  Głównie należy określić, że zasady te mają jedynie charakter porządkowy, a nie wiążący.
  Po drugie, wysokość wynagrodzenia powinna odnosić się do stopnie skomplikowania faktycznego i prawnego sprawy, a w znikomym stopniu do wartości.
  Po trzecie, obciążenie przeciwnika procesowego powinno być dozwolone tylko, gdy strona wygrywająca wykaże niezbędność reprezentacji adwokackiej, czy radcowskiej, przy czym obciążenie przeciwnika będącego konsumentem, gdy powodem jest np. bank, fundusz sekurytyzacyjny, czy inny podmiot profesjonalnie zajmujący się finansami, powinno być dozwolone tylko w wyjątkowych sytuacjach..
  Ale chyba nie o takie zasady chodzi przedstawicielom korporacji prawniczych?!

  Odpowiedz
 • K(2014-12-30 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  1. nie rozumiem dlaczego niektórzy radcowie i aplikanci ? popierają tzw. Niebieski parasol, przecież nic inni za darmo nie dają, a jedynie podnoszą wszelkie opłaty i utrudnienia stwarzają, a ta akcja powoduje tylko zubożenie wśród większości wykształconych ludzi- radców i adwokatów, o czym sami piszą, a nie liczą się z ich zdaniem, zresztą nie tylko z tym, wielu naprawdę zamożnych i nie tylko niesporawiedliwie z tego korzysta, efekt tego taki, ze za niegodziwe wynagrodzenie zatrudnia się jeśli w ogóle, a żaden człowiek tak nie chce poza dobrowolnym wyjątkiem ! 2. nie wiem, jak inni ale urzędówki to sprawy na kilka lat za kilkaset złotych, co jest skandaliczne, sąd głównie przewleka nie wiadomo dlaczego robi np. „z igły widły”, zamiast kończyć sprawę, ale sąd ma co miesiąc stały dochód i niemały, punkt widzenia punkt siedzenia, może sprywatyzować sądy i prokuratury, rząd, parlament, szkoły wyższe i wiele innych w Polskim wydaniu w większości, tj. garstka ok. 1% się bardzo obłowi, a reszta będzie pytała o sprawę obojętne jaką i za ile, najlepiej za darmo albo za bezcen, wg niektórej „ciemnoty i chołoty”, dobrze ale nich wokół wszystko też tyle kosztuje i będzie za darmo ! , nawet jak te urzędówki będą za lepsze pieniadze, to wiele i szybciej, ale lepiej jakieś stałe godne wynagrodzenie ustalić, uwzgledniajace przynajmniej duże podstawowe opłaty i życie, !

  Odpowiedz
 • wjw(2014-12-29 10:28) Zgłoś naruszenie 01

  Straszny mądrala z tego Witalisa.
  Pewnie urzędujący w MS sędzia oddelegowany...
  Do tego jak widać "wybitny" znawca problematyki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane