statystyki

Bogdan Święczkowski opiniował Andrzejowi Dudzie sędziego. Twierdzi, że miał do tego prawo

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:29
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Czy Bogdan Święczkowski mógł opiniować prezydentowi kandydata na sędziego? On sam twierdzi, że tak. I powołuje się na przepis, który takie prawo przyznaje sędziemu.

Sprawa dotyczy jednego z dziesięciu kandydatów niepowołanych – mimo wniosku Krajowej Rady Sądownictwa – na urząd sędziego. Prezydent Andrzej Duda nie podał powodów swojej decyzji, za to z akt, do których dotarł DGP, wynika, że wpływ mogło mieć pismo przesłane do Kancelarii Prezydenta przez Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego. Sprawa odbiła się szerokim echem, gdyż okazało się, że opinia została wystawiona śledczemu, który kilka lat temu próbował uchylić immunitet właśnie Święczkowskiemu.

Pomylenie kompetencji

Prokuratura Krajowa (PK) przez dłuższy czas nie odpowiadała na nasze pytania o podstawy prawne, które upoważniałyby prokuratora krajowego do wzięcia udziału w procedurze nominacyjnej sędziów. Teraz odpowiedzi nadeszły.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • wjw(2016-12-05 12:59) Zgłoś naruszenie 113

    No cóż. W kraju w którym króluje chamstwo i nieuctwo to nie ma się czemu dziwić...

    Odpowiedz
  • kosmopolita z rowerem(2016-12-05 13:54) Zgłoś naruszenie 83

    święczkowski.... był kiedyś taki knur, który będąc radnym wystartował w wyborach do sejmu. Kiedy dostał się do sejmu, złożył rezygnację z mandatu radnego. Po czym okazało się, że marszałek wygasił mu mandat posła, bo jako radny nie ma biernego prawa wyborczego do sejmu. No i spaślak ze łzami w oczach zaczął żebrać o przywrócenie mandatu radnego ;)))) To opowiastka na okoliczność znajomości prawa przez jakiegoś tam święczkowskiego ;)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane