statystyki

Prawo o zgromadzeniach: Społeczeństwo obywatelskie nie potrzebuje rządowej czapy

autor: Jakub Styczyński01.12.2016, 07:58; Aktualizacja: 01.12.2016, 08:46
prawo

Eksperci mają również zastrzeżenia do projektu dot. zgromadzeń.źródło: ShutterStock

Czy to państwo ma wydawać zgodę na zgromadzenia, które często są po to, by krytykować władze? Czy potrzeba centrum, by kontrolować organizacje pozarządowe?

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Natomiast kilka dni temu portal NGO.pl ujawnił treść projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NCRSO). Eksperci nie kryją obaw, że oba te akty prawne mają na celu ograniczenie wolności obywatelskiej oraz zmniejszenie niezależności organizacji pozarządowych.

– Te projekty wynikają z pewnej wizji państwa, w którym nie ma miejsca na oddolne inicjatywy – komentuje prof. Hubert Izdebski z Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS.

Nowelizacja prawa o zgromadzeniach nie powinnna zostać uchwalona – proponowane w niej rozwiązania są niezgodne z Konstytucją i międzynarodowym standardem wyznaczającym zakres wolności zgromadzeń – podnosił rzecznik praw obywatelskich w piśmie do Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu. „Zasadniczą wątpliwość, z punktu widzenia realizacji praw obywatela, budzi preferowanie zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej przed zgromadzeniami obywateli” – akcentował dr Adam Bodnar.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane