statystyki

Windykacja: Dobra zmiana. Tak, ale dla wierzycieli

autor: Patryk Słowik01.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 01.12.2016, 09:25
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Chodzi przede wszystkim o integrację danych z informacjami gromadzonymi przez bankiźródło: ShutterStock

Skrócenie okresu oczekiwania na wpisanie dłużnika do rejestru prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej z 60 do 30 dni to jedna z kluczowych zmian zaproponowanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. pakietu wierzycielskiego. Rząd nie ma zastrzeżeń. Pozytywnie do propozycji odnosi się także branża windykacyjna.

– To bardzo dobra zmiana. Dzięki niej przedsiębiorcy z pewnością będą mieli możliwość szybszego odzyskania należności – wskazuje Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso.

Propozycje chwali również prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Jego zdaniem kierunek zmian z pewnością odpowiada na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców od wielu lat. Jedno z rozwiązań pozwoli bowiem BIG-om nie tylko na gromadzenie danych i ich udostępnianie, lecz także na interpretowanie. Na podstawie zebranych informacji biura będą mogły tworzyć oceny wiarygodności przedsiębiorców.

– Pomysł, aby BIG-i miały prawo do tworzenia takich ocen, jest bardzo dobry. Mamy do tego odpowiednie zasoby: specjalistów i sprzęt. Dzięki temu sprawdzający nie dość, że otrzyma pełne dane o sprawdzanym podmiocie, to jeszcze będzie miał rzetelną ocenę jego kondycji finansowej oraz rekomendację co do współpracy – zachwala prezes Łącki.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane