statystyki

Windykacja: Dobra zmiana. Tak, ale dla wierzycieli

autor: Patryk Słowik01.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 01.12.2016, 09:25
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Chodzi przede wszystkim o integrację danych z informacjami gromadzonymi przez bankiźródło: ShutterStock

Skrócenie okresu oczekiwania na wpisanie dłużnika do rejestru prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej z 60 do 30 dni to jedna z kluczowych zmian zaproponowanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. pakietu wierzycielskiego. Rząd nie ma zastrzeżeń. Pozytywnie do propozycji odnosi się także branża windykacyjna.

– To bardzo dobra zmiana. Dzięki niej przedsiębiorcy z pewnością będą mieli możliwość szybszego odzyskania należności – wskazuje Jakub Kostecki, prezes zarządu Kaczmarski Inkasso.

Propozycje chwali również prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Jego zdaniem kierunek zmian z pewnością odpowiada na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców od wielu lat. Jedno z rozwiązań pozwoli bowiem BIG-om nie tylko na gromadzenie danych i ich udostępnianie, lecz także na interpretowanie. Na podstawie zebranych informacji biura będą mogły tworzyć oceny wiarygodności przedsiębiorców.

– Pomysł, aby BIG-i miały prawo do tworzenia takich ocen, jest bardzo dobry. Mamy do tego odpowiednie zasoby: specjalistów i sprzęt. Dzięki temu sprawdzający nie dość, że otrzyma pełne dane o sprawdzanym podmiocie, to jeszcze będzie miał rzetelną ocenę jego kondycji finansowej oraz rekomendację co do współpracy – zachwala prezes Łącki.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane