Zamówienia publiczne: Firma musi udowodnić, że są podstawy do utajnienia oferty

autor: Sławomir Wikariak29.11.2016, 16:00
Samo uzasadnienie skład orzekający uznał za lakoniczne i niedowodzące tego, że wyjaśnienie dotyczące czasu reakcji rzeczywiście może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa.

Samo uzasadnienie skład orzekający uznał za lakoniczne i niedowodzące tego, że wyjaśnienie dotyczące czasu reakcji rzeczywiście może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa.źródło: Fotolia

Podstawową zasadą w zamówieniach publicznych jest jawność. Pewne informacje można pozostawić poufne tylko wtedy, gdy przedsiębiorca jednoznacznie wykaże, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa.

Od wielu już lat jedną z bolączek polskiego systemu zamówień publicznych jest nadużywanie prawa do utajniania informacji w ofertach. Dlatego też wprowadzono przepisy nakazujące firmom udowadnianie, że zastrzeżone dane rzeczywiście stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Jak pokazuje praktyka, nie poprawiły one jednak sytuacji. Zdarza się nawet, że podmioty próbują utajniać samo uzasadnienie mające dowodzić, że miały prawo zastrzec poufność składanych dokumentów.

Tak stało się w przetargu na świadczenie usług telefonii komórkowej dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poza ceną zastosowano w nim kryterium jakościowe, w ramach którego można było zdobyć dodatkowe punkty za deklarowany czas reakcji (np. aktywację nowej karty SIM, zmianę numeru czy aktywację usług dodatkowych). Każdego z trzech operatorów zamawiający poprosił o wyjaśnienia dotyczące deklarowanego czasu reakcji. Jeden z nich, składając je, zastrzegł jednocześnie ich poufność. I dołączył uzasadnienie, które miało potwierdzić, że stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Samo uzasadnienie także utajnił.

Krajowa Izba Odwoławcza nie miała wątpliwości, że uzasadnienie nie zawiera informacji, które mogłyby stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. A już z pewnością nie można za nią uznać zacytowanych fragmentów orzeczeń KIO, które miały jakoby uzasadniać poprawność utajnienia informacji.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane