statystyki

Ostrożnie z udzielaniem informacji o danych osobowych e-mailem

autor: Piotr Pieńkosz03.12.2016, 12:00
W przypadku zwykłego e-maila, nawet imiennego, który nie jest opatrzony wspomnianym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, nie ma pewności, że należy on do konkretnej osoby.

W przypadku zwykłego e-maila, nawet imiennego, który nie jest opatrzony wspomnianym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, nie ma pewności, że należy on do konkretnej osoby.źródło: ShutterStock

Do biura naszej firmy e-mailem wpłynął wniosek osoby, która chce skorzystać z prawa do informacji dotyczącego jej danych osobowych, które posiada nasza spółka. Zainteresowany domaga się informacji, skąd mamy jego dane, kiedy je pozyskaliśmy, na jakiej podstawie je przetwarzamy, a także czy przekazujemy je innym administratorom danych. E-mail z pytaniami nie był opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy powinniśmy tą drogą udzielić odpowiedzi?

Administrator danych osobowych, a więc w opisywanym przypadku spółka przetwarzająca dane, na wniosek osoby fizycznej, której dotyczą te dane, ma obowiązek udzielić stosownej odpowiedzi. Ma na to 30 dni od momentu otrzymania pytania. Osoba ma prawo bezpłatnie skorzystać z prawa do informacji raz na sześć miesięcy.

Zainteresowany może żądać uzyskania wyczerpującej informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania jego danych osobowych, a także dacie i źródle ich pozyskania. Prawo do informacji obejmuje również zapytanie, czy dane osobowe są przekazywane innym podmiotom niż administrator, do którego kieruje się wniosek.

– Ustawa o ochronie danych osobowych nie określa formy wniosku składanego do administratora danych. Profesor Janusz Barta w komentarzu do ustawy wskazuje, że pojęcie „wniosek” należy tłumaczyć szeroko, nie stawiając wymogów formalnych co do jego treści czy formy – tłumaczy Małgorzata Kałużyńska-Jasak, dyrektor zespołu rzecznika prasowego w biurze generalnego inspektora ochrony danych osobowych. – Oznacza to, że może on być złożony w dowolnej formie, np. na piśmie, ale także pocztą elektroniczną, telefonicznie – dodaje nasza rozmówczyni.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane