statystyki

GIODO powinien pójść do lekarza: Dane medyczne nie są zabezpieczane

autor: Klara Klinger, Michał Janczura23.11.2016, 07:54; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:32
Ogółem do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej jest gotowe tylko 35 proc. ośrodków.

Ogółem do wprowadzenia pełnej dokumentacji elektronicznej jest gotowe tylko 35 proc. ośrodków.źródło: ShutterStock

Co dziesiąty szpital i co piąta placówka ambulatoryjna nie zabezpieczają danych medycznych pacjentów, które gromadzone są tam w formie elektronicznej.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na zlecenie resortu przeprowadziło ankietę wśród ponad 4 tys. placówek medycznych, by zbadać, jak są one przygotowane do zmian związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia. Jedna z planowanych zmian dotyczy wycofania papierowej dokumentacji od 2018 r. Wszystkie placówki muszą się przerzucić na dokumentację elektroniczną. I okazało się, że nie tylko nie są one przygotowane do zmian, lecz część z nich w żaden sposób nie zabezpiecza dostępu do systemu. A te, które zabezpieczają, zwykle chronią dane zwykłym loginem i hasłem. Tylko 43 szpitale stosują podpis elektroniczny, a 73 robią to przez ePUAP.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ax(2016-11-23 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Dane medyczne zbierają także ... dealerzy samochodowi. Przykład - dealerzy opla. Istnieje rabat kilku procentowy na samochody jeśli kupuje je osoba niepełnosprawnych lub jej opiekun. Dealerzy kserują np. orzeczenie o niepełnosprawności by mieć to w swoich papierach. Czy zabezpieczają te dane zgodnie z ustawą? Wątpię.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane