statystyki

E-mail do sądu to zły pomysł

autor: Patryk Słowik13.07.2017, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2017, 08:10
Ustawodawca nie uwzględnił poczty elektronicznej w postępowaniach cywilnych

Ustawodawca nie uwzględnił poczty elektronicznej w postępowaniach cywilnychźródło: ShutterStock

Możliwość zweryfikowania wnoszącego pismo procesowe to tylko jeden z wymogów dla nadania biegu sprawie. Drugim jest skorzystanie z systemu przewidzianego przez ustawodawcę.

Gdy strona ma obowiązek wnoszenia pism procesowych do sądu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub decyduje się dobrowolnie skorzystać z tej możliwości, musi to czynić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, a nie wybrać jakikolwiek sposób komunikowania się drogą elektroniczną, np. za pośrednictwem e-maila. Innymi słowy – wniesienie pisma procesowego poprzez wysłanie e-maila jest błędem. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Katowicach. Tym samym stwierdził inaczej niż wcześniej rozpoznający sprawę sąd okręgowy.

Sprawa wyglądała następująco: powód wniósł 21 listopada 2016 r. zażalenie na postanowienie sądu, którym oddalono wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Wysłał je do sądu e-mailem. Przewodniczący wydziału zarządzeniem z 15 grudnia 2016 r. wezwał powoda do usunięcia braku formalnego. Stwierdził, że zabrakło podpisu.

Powód jednak w odpowiedzi wskazał, że pismo podpisał. Raz, że znajdowało się imię i nazwisko pod treścią wiadomości. A dwa: pismo zostało opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. A co za tym idzie, możliwe było zweryfikowanie nadawcy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ciekawy(2017-07-13 12:27) Zgłoś naruszenie 10

    To w sądach nie obowiązuje art. 25 ust. 1 Rozporządzenia eIDAS ? Podpisowi elektronicznemu nie można odmówić skutku prawnego ani dopuszczalności jako dowodu w postępowaniu sądowym wyłącznie z tego powodu, że podpis ten ma postać elektroniczną lub że nie spełnia wymogów dla kwalifikowanych podpisów elektronicznych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane