statystyki

E-mail do sądu to zły pomysł

autor: Patryk Słowik13.07.2017, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2017, 08:10
Ustawodawca nie uwzględnił poczty elektronicznej w postępowaniach cywilnych

Ustawodawca nie uwzględnił poczty elektronicznej w postępowaniach cywilnychźródło: ShutterStock

Możliwość zweryfikowania wnoszącego pismo procesowe to tylko jeden z wymogów dla nadania biegu sprawie. Drugim jest skorzystanie z systemu przewidzianego przez ustawodawcę.

Gdy strona ma obowiązek wnoszenia pism procesowych do sądu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub decyduje się dobrowolnie skorzystać z tej możliwości, musi to czynić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, a nie wybrać jakikolwiek sposób komunikowania się drogą elektroniczną, np. za pośrednictwem e-maila. Innymi słowy – wniesienie pisma procesowego poprzez wysłanie e-maila jest błędem. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Katowicach. Tym samym stwierdził inaczej niż wcześniej rozpoznający sprawę sąd okręgowy.

Sprawa wyglądała następująco: powód wniósł 21 listopada 2016 r. zażalenie na postanowienie sądu, którym oddalono wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Wysłał je do sądu e-mailem. Przewodniczący wydziału zarządzeniem z 15 grudnia 2016 r. wezwał powoda do usunięcia braku formalnego. Stwierdził, że zabrakło podpisu.

Powód jednak w odpowiedzi wskazał, że pismo podpisał. Raz, że znajdowało się imię i nazwisko pod treścią wiadomości. A dwa: pismo zostało opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. A co za tym idzie, możliwe było zweryfikowanie nadawcy.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ciekawy(2017-07-13 12:27) Zgłoś naruszenie 10

    To w sądach nie obowiązuje art. 25 ust. 1 Rozporządzenia eIDAS ? Podpisowi elektronicznemu nie można odmówić skutku prawnego ani dopuszczalności jako dowodu w postępowaniu sądowym wyłącznie z tego powodu, że podpis ten ma postać elektroniczną lub że nie spełnia wymogów dla kwalifikowanych podpisów elektronicznych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane