statystyki

Bardzo mało chętnych na darmowe porady

autor: Anna Krzyżanowska29.11.2016, 17:00
prawnik, wymiar sprawiedliwości

W pierwszym półroczu 2016 r. udzielono w sumie 198 846 porad prawnych, z tego w pierwszych trzech miesiącach – 98 988źródło: ShutterStock

Przed punktami nieodpłatnego poradnictwa nigdy nie ustawiały się kolejki chętnych i raczej to się nie zmieni. Skąd taki wniosek? Ze statystyk. Z tych najnowszych wynika, że w III kwartale tego roku udzielono łącznie 96 033 porad prawnych, tj. o prawie 4 tysiące mniej niż w II kwartale.

Dane dotyczące funkcjonowania ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255) przedstawiło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości, po raz pierwszy wskazując w nich, jakie grupy uprawnionych najczęściej zwracają się o pomoc.

I okazuje się, że wcale nie przeważają nich najubożsi. Z nieodpłatnej pomocy prawnej w:


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • realista(2016-11-30 05:17) Zgłoś naruszenie 42

  Bo tak jest jak się adwokatom wydaje, że się znają na wszystkim. Na całym prawie. :)) Porady powinny być dla każdego w urzędach. Masz problem z bezrobociem - idziesz na porady prawne do urzędu pracy, masz problem z zabudową - idziesz na porady do nadzoru budowlanego. Były by miejsca pracy dla prawników, porady na sensownym poziomie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rozwiązanie jest proste i ciągle nie stosowane(2016-11-30 00:37) Zgłoś naruszenie 21

  To efekt sztucznych rozwiązań. Trzeba było otworzyć rynek usług, prawnicy dostosowywaliby ceny do klientów i by się rozhulał biznes prawny. No ale PIS zamiast spełnić dane magistrom prawa obietnice, woli podtrzymywać PO-wski układ, licząc że jak będzie się łasił do adwokatów, to oni PIS przestaną kopać. O naiwności! :))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawda jest prosta(2016-11-30 08:18) Zgłoś naruszenie 10

  Ktoś kto tylko skończył aplikację i nie ma wieloletniej specjalistycznej praktyki nie jest w stanie udzielać porad prawnych na właściwym poziomie, z prostego, wręcz banalnego powodu - brak mu doświadczenia. Uczeni wyliczają, że dojście do mistrzostwa wymaga ok. 10 000 godzin praktyki. To by oznaczało 10000 / 8 czyli 1250 pełnych roboczodniówek czyli ok. 5 lat pracy po 8 godzin dzień w dzień. I to tylko jednej dziedziny prawa, bo przecież nie całego. Takie kryteria mogą spełniać jedynie prawnicy w urzędach lub firmach, sędziowie i prokuratorzy, którzy mają za sobą tysiące godzin praktyki specjalistycznej, przerabianej we wszelkich kombinacjach codziennie. Podczas gdy członkom korporacji sprawa danego rodzaju trafia się jedna na tydzień, jedna na miesiąc.... Zróżnicowanie prowadzonych spraw uniemożliwia specjalizację. Sędziów i prokuratorów wyłączam z rozważań, bo maja ważniejsze zadania niż poradnictwo. Co prawda magistrowie pracujący w trybie in house, traktowani są przez korporacje (i niestety również przez państwo) jako gorszy rodzaj prawnika, no ale fakty są nieubłagane. Żadna inna forma usług prawnych nie daje tak dużego doświadczenia. A co do wyboru ludzi, to również odpowiedź jest prosta. Jak ktoś ma zwichnięty staw, to do kogo chce iść? Do lekarza rodzinnego, czy do chirurga-ortopedy? A dlaczego? Bo chirurg ortopeda nie robi nic innego od lat tylko nastawia kości, nie tracąc czasu na leczenie katarów, alergii, łupieżów czy migren.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rozwiązanie zagadki(2016-12-01 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  a jak mają ustawiać się kolejki jak porady są dla dziadków i dla młodzieży do 26 roku życia która wyjechała pracować za granicę. Osoby od 26 roku życia do 65 nie mają prawa do korzystania z nieodpłatnego poradnictwa. Dlatego nie ma kolejek

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane