statystyki

Kazus Okęcia w Sądzie Najwyższym. Będa odszkodowania za grunty położone wokół Lotniska Chopina?

autor: Anna Krzyżanowska22.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 22.11.2016, 08:39
Warsaw Chopin Airport, Warszawa, Polska

Problem, jaki dziś trafia na wokandę, dotyczy roszczeń właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, które mieściły się zarówno w OOU ustanowionym uchwałą mazowieckiego sejmiku w 2011 r.źródło: ShutterStock

Na to rozstrzygnięcie mieszkańcy terenów położonych na stołecznym Okęciu, a ściślej wokół Lotniska im. F. Chopina, czekają od lat. Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowie na pytania dotyczące obowiązywania kluczowych aktów stanowiących podstawę roszczeń odszkodowawczych wobec portów.

Chodzi o to, czy utworzony w 2007 r. wokół lotniska obszar ograniczonego użytkowania (OOU) utracił moc na skutek powszechnego zaprzestania jego stosowania, czy może w efekcie zmiany przepisów. Stanowisko SN ma pomóc usunąć „występującą od dłuższego czasu niejednolitość oceny skutków tych samych regulacji prawnych występującą w orzecznictwie”, i to zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego – przeczytać można w uzasadnieniu postanowienia SN przekazującego sprawę do rozpoznania składowi siedmiu sędziów.

Problem, jaki dziś trafia na wokandę, dotyczy roszczeń właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, które mieściły się zarówno w OOU ustanowionym uchwałą mazowieckiego sejmiku w 2011 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086), jak i w tym określonym wcześniej przez rozporządzenie nr 50 wojewody mazowieckiego z 2007 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 156, poz. 4276). Ich podstawą była utrata wartości tych nieruchomości oraz konieczność poniesienia nakładów na ich wyciszenie.

Dotąd warszawskie sądy apelacyjne co do zasady wydawały wyroki oddalające roszczenia, jeśli nieruchomość znajdowała się w OOU już w 2007 r., a jej właściciele zgłosili żądania dopiero na gruncie OOU z 2011 r. W ocenie sądów osoby te nie powinny bowiem czekać z procesowaniem się z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, a ich uprawnienie w tym zakresie – w myśl art. 129 ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.) – wygasło 25 sierpnia 2009 r. W przypadku tego typu roszczeń obowiązuje bowiem dwuletni termin zawity – w tym przypadku liczony od 2007 r.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane