statystyki

Sądy dostaną informację prawną tańszą, ale nie lepszą

autor: Maria Jasińska15.11.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:48
prawo

Za produkt wydawnictwa C.H. Beck Centrum Zakupów dla Sądownictwa zapłaci mniejźródło: ShutterStock

Legalis zapewni sądom szeroki dostęp do literatury prawniczej – można było przeczytać już w tytule artykułu opublikowanego w DGP z 26 października br. A z jego treści można było wywnioskować, że sędziowie będą mieli w przyszłym roku dostęp do informacji prawnej lepszy niż ten, który dotychczas zapewniał im system LEX Wolters Kluwer.

Prawda wygląda jednak inaczej. Owszem, w artykule podana została prawdziwa informacja, że o wyborze systemu Legalis C.H. Beck zdecydowało kryterium cenowe. Po prostu ta oferta była znacznie tańsza. Ale już dyskusyjne jest stwierdzenie, że „pod względem zawartości merytorycznej, a zwłaszcza liczby dostępnych lektur, oferty były zbliżone. I równie obszerne”. Wprowadza ono czytelników w błąd. Autorka wskazała, że w kategorii cenowej C.H. Beck otrzymał aż 50 punktów, podczas gdy Wolters Kluwer jedynie 12,96 pkt. Nie dodaje, że w kryteriach pozacenowych, czyli dotyczących zawartości i jakości produktu, to właśnie Wolters Kluwer otrzymał w tym przetargu 50 punktów, podczas gdy Beck tylko 18,96.

Owszem, za produkt wydawnictwa C.H. Beck Centrum Zakupów dla Sądownictwa zapłaci mniej (2,9 mln zł), niż musiałoby zapłacić za SIP LEX Wolters Kluwer (11 mln zł), ale produkty te są nieporównywalne, a sądy otrzymają rozwiązanie odbiegające od standardu, do którego przywykli sędziowie. Załącznik do protokołu przetargu ilustruje, że przy większości pozycji merytorycznych typu akty prawne, orzecznictwo, komentarze, wzory dokumentów itd., w kolumnie odnoszącej się do oferty Wolters Kluwer są liczby znacznie większe niż w kolumnie C.H. Beck.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane