statystyki

Ministerstwo rozważy zakup drugiego systemu informacji prawnej

autor: Sławomir Wikariak17.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:52
internet, biznes

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza możliwości dokupienia Lexa.źródło: ShutterStock

Czy sędziowie dostaną dostęp do drugiego systemu informacji prawnej? Dużo zależy od opinii prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Po rozstrzygnięciu jesienią ubiegłego roku centralnego przetargu wszystkie placówki w kraju korzystają z jednego systemu – Legalis wydawnictwa C.H. Beck. Część sędziów, przyzwyczajona do korzystania z konkurencyjnego systemu – Lex wydawnictwa Wolters Kluwer, nie jest zadowolona z tego rozwiązania. Coraz częściej słychać głosy, że powinni mieć dostęp do obydwu systemów. Na to samo zwróciła uwagę grupa posłów Kukiz’15 w skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości interpelacji poselskiej.

„Kancelarie prawne korzystają z obu systemów przedstawiając swoje argumenty w sprawie, więc należałoby, żeby sędziowie również mieli dostęp do dwóch źródeł. Ich zdaniem przyspiesza to czas orzekania w sprawie, a szybkość procesu jest przecież podstawą sądownictwa” – napisali posłowie w interpelacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza możliwości dokupienia Lexa. Ostateczną decyzję uzależnia jednak od opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Resort poprosił go o interpretację, jaki tryb jest właściwy do udzielenia zamówienia publicznego na dostawę systemów informacji prawnej. Dotychczas UZP stał bowiem na stanowisku, że jedyny właściwy jest tryb konkurencyjny (np. przetarg nieograniczony). To zaś, zdaniem MS, uniemożliwia zakup dwóch różnych rozwiązań.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • Prawnik(2017-01-17 09:09) Zgłoś naruszenie 51

    a może wreszcie ministerstwo sprawiedliwości lub inny państwowy podmiot zorganizowałyby własny system informacji prawnej. Jak można płacić ciężkie pieniądze prywatnym firmom, które w swych systemach mają przepisy prawa i orzeczenia tworzone przez parlament i sądy. I nic za to nie płaca, a sprzedają to tysiącom państwowych podmiotów. Takie rzeczy tylko w Polsce!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pytam się(2017-01-17 12:06) Zgłoś naruszenie 30

    A kiedy obywatele będa mieli dostęp do obowiązującego ich prawa? Chyba nikt racjonalnie mysliący nie wierzy, że ktoś jest w stanie złożyć sobie z dziesiątków przepisów zmieniających obowiązująca w danej chwili normę. Jak obywatel ma przestrzegac czy korzystać z prawa, skoro go nie jest w stanie poznać?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane