statystyki

Na odmowę zawieszenia postępowania nie przysługuje zażalenie

autor: Leszek Jaworski16.12.2016, 10:08

Właściciel nieruchomości wystąpił do wójta z wnioskiem o zawieszenie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej do czasu rozstrzygnięcia przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej jego wniosku o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Wójt postanowieniem odmówił zawieszenia. Czy na to rozstrzygnięcie stronie przysługuje zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego?

Nie, na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania administracyjnego nie przysługuje zażalenie. W myśl art. 101 par. 3 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania służy stronie zażalenie. Przepis ten nie wymienia postanowienia o odmowie zawieszenia.

Zatem ww. środek zaskarżenia na to rozstrzygnięcie nie może być skutecznie wniesiony. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 lipca 2016 r. (sygn. akt I OSK 2536/14) celem nowelizacji art. 101 k.p.a. w 2011 r. było dopuszczenie środka zażalenia tylko na rozstrzygnięcia hamujące postępowanie, zatem na zawieszenie postępowania i odmowę podjęcia zawieszonego postępowania.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane