statystyki

Akwizytorzy usług prawniczych na cenzurowanym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:05
Lotnisko

Sprawa dotyczyła sytuacji, która miała miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie.źródło: ShutterStock

Prowadzenie na terenie lotniska rozmów z pasażerami, których loty są opóźnione, wskazywanie, że z tego tytułu przysługują im konkretne roszczenia, zbieranie od nich danych kontaktowych oraz przedstawianie profilu działalności kancelarii zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań stanowi działalność reklamową oraz akwizycyjną. A osoba, która takie kroki podejmuje, naraża się na odpowiedzialność karną. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Sprawa dotyczyła sytuacji, która miała miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie. J.S. pełniąca funkcję specjalisty ds. handlowych w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” zauważyła, że w hali przylotów pewna kobieta rozmawia z pasażerami i wręcza im wizytówki. J.S. podeszła do niej i poprosiła o okazanie identyfikatora upoważniającego do tego typu aktywności. Okazało się jednak, że osoba ta nie jest uprawniona do prowadzenia działalności akwizycyjnej i reklamowej na terenie lotniska. W związku z tym J.S. zwróciła się do pracowników ochrony z prośbą o usunięcie kobiety z hali przylotów. Funkcjonariusze podjęli interwencję, jednak poproszona o opuszczenie lotniska kobieta stwierdziła, że nie łamie obowiązujących przepisów, ponieważ nie prowadzi w tym momencie działalności gospodarczej. Po chwili na miejscu zdarzenia pojawił się funkcjonariusz policji. Stwierdził on popełnienie przez kobietę wykroczenia z art. 210 ust. 1 pkt 5a prawa lotniczego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 605 ze zm.) i w związku z tym wystawił mandat karny w wysokości 200 zł. Przepis ten stanowi bowiem, że ten, kto nie stosuje się do nakazu lub zakazu zawartego w przepisach porządkowych obowiązujących na lotnisku, podlega karze grzywny. Kobieta odmówiła przyjęcia mandatu. Sprawa trafiła do sądu.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane