statystyki

Zwrot nienależnego świadczenia bez przedawnienia

autor: Michał Culepa13.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:46
SN odniósł się także do kwestii ewentualnego zawarcia umowy przyrzeczonej

SN odniósł się także do kwestii ewentualnego zawarcia umowy przyrzeczonejźródło: ShutterStock

Jeżeli umowa właściwa nie dochodzi do skutku, wówczas świadczenie przekazane w ramach umowy przedwstępnej staje się nienależne, a roszczenie o jego zwrot jest bezterminowe – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania, jaką zawarła Krystyna K. z Renatą S. Pani S. przed kilkoma laty prowadziła biuro pośrednictwa nieruchomościami, które na skutek niekorzystnych inwestycji i kryzysu na rynku nieruchomości zaczęło przynosić straty. Wobec problemów finansowych i narastających długów (jednym z wierzycieli Renaty S. była także córka Krystyny K.) kobieta zdecydowała się sprzedać lokal.

Nabywcą początkowo miała być córka Krystyny K., ale wobec problemów małżeńskich i możliwości rozwodu zdecydowała, że mieszkanie zakupi we własnym imieniu matka. Ostatecznie pani K. i Renata S. zawarły w lutym 2009 r. notarialną umowę przedwstępną, na mocy której Renata S. miała otrzymać 300 tys. zł, jako część umówionej ceny mieszkania, z czego 40 tys. zł stanowił zadatek, przewidziany w art. 394 kodeksu cywilnego.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane