statystyki

Zwrot nienależnego świadczenia bez przedawnienia

autor: Michał Culepa13.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:46
SN odniósł się także do kwestii ewentualnego zawarcia umowy przyrzeczonej

SN odniósł się także do kwestii ewentualnego zawarcia umowy przyrzeczonejźródło: ShutterStock

Jeżeli umowa właściwa nie dochodzi do skutku, wówczas świadczenie przekazane w ramach umowy przedwstępnej staje się nienależne, a roszczenie o jego zwrot jest bezterminowe – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania, jaką zawarła Krystyna K. z Renatą S. Pani S. przed kilkoma laty prowadziła biuro pośrednictwa nieruchomościami, które na skutek niekorzystnych inwestycji i kryzysu na rynku nieruchomości zaczęło przynosić straty. Wobec problemów finansowych i narastających długów (jednym z wierzycieli Renaty S. była także córka Krystyny K.) kobieta zdecydowała się sprzedać lokal.

Nabywcą początkowo miała być córka Krystyny K., ale wobec problemów małżeńskich i możliwości rozwodu zdecydowała, że mieszkanie zakupi we własnym imieniu matka. Ostatecznie pani K. i Renata S. zawarły w lutym 2009 r. notarialną umowę przedwstępną, na mocy której Renata S. miała otrzymać 300 tys. zł, jako część umówionej ceny mieszkania, z czego 40 tys. zł stanowił zadatek, przewidziany w art. 394 kodeksu cywilnego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane