Rzecznik praw obywatelskich uważa, że bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej mogą wnieść zażalenie do sądu na postanowienie prokuratury o ekshumacji zwłok. Jednak taki sprzeciw nie obliguje śledczych do wstrzymania czynności.
Data pierwszej ekshumacji (zwłok pary prezydenckiej) jest już wyznaczona na 14 listopada. Ponownym oględzinom mają zostać poddane ciała wszystkich ofiar, które nie uległy spopieleniu. Otwarciu trumien sprzeciwia się ponad 200 członków rodzin osób, które zginęły w Smoleńsku. Zdaniem dr. Adama Bodnara mogą oni wnieść zażalenie od postanowienia prokuratury. Ekshumacja stanowi ingerencję w dobra osobiste bliskich. Te są chronione zarówno przez kodeks cywilny, jak i konstytucję (ochrona życia prywatnego).
Poza tym, jak argumentuje dr Adam Bodnar, gdyby przyjąć, że na postanowienie prokuratora w sprawie ekshumacji nie służy zażalenie do sądu, byłby to jedyny przypadek, w którym w sprawie ekshumacji zamknięta byłaby droga sądowa. Dlatego w piśmie do Marka Pasionka, zastępcy prokuratora generalnego, pyta, czy prokuratura poucza zainteresowanych o tej możliwości.