statystyki

Zniesienie meldunku skomplikuje wybory

autor: Piotr Szymaniak20.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 20.10.2016, 08:38
wybory

Państwowa Komisja Wyborcza już w 2014 r. proponowała budowę zarządzanej centralnie platformy rejestr wyborców, którą obsługiwałyby gminyźródło: ShutterStock

Jesienią 2018 r. odbędą się kolejne wybory samorządowe. Jest więc ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia niezbędnych zmian w kodeksie wyborczym, dzięki którym uda się uniknąć ogromnego zamieszania.

Problemy dla sprawnego przeprowadzenia wyborów wynikają z likwidacji obowiązku meldunkowego, który zniknie od 1 stycznia 2018 r. Jak przypomina Beata Tokaj, szef Krajowego Biura Wyborczego, w konsekwencji rejestr wyborców nie będzie prowadzony na bieżąco.

– W związku z tym nie będzie można właściwie sporządzić spisu wyborców na użytek danego głosowania – mówiła szefowa KBW podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach. Oznacza to, że za dwa lata wielu uprawnionych do głosowania nie będzie ujętych w rejestrze wyborców.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane