statystyki

Pozbawienie praw rodzicielskich zwalnia z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska19.10.2016, 07:24; Aktualizacja: 19.10.2016, 08:47
Przemoc domowa

Przemoc domowaźródło: ShutterStock

To sąd decyduje o tym, czy istnieją przesłanki do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Przyznanie takiego uprawnienia ośrodkom pomocy społecznej byłoby bezprawne. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na petycję dotyczącą zmian w zasadach finansowania pobytu członków rodziny w domu pomocy społecznej (DPS).

Składająca ją osoba zakwestionowała obowiązujący od września ubiegłego roku art. 64a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930). Zgodnie z nim osoba, która spełnia kryteria do wnoszenia opłaty za pobyt w DPS, np. dorosłe dziecko za swojego rodzica, jest z niej zwolniona, jeśli przedstawi orzeczenie sądu potwierdzające, że został on pozbawiony w stosunku do niej władzy rodzicielskiej.

Problem w tym, że takie rozwiązanie nie może być wykorzystane w przypadku, gdy rodzic faktycznie porzucił dziecko i nie płacił na jego utrzymanie, ale pozew o odebranie uprawnień nigdy nie został złożony. Dlatego dorosły już potomek może zostać zobligowany do dopłacania do jego pobytu w placówce całodobowej opieki.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane