statystyki

Sędzia częściej skontroluje dom pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska04.01.2018, 07:51; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:47
Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie stosowania w DPS środków przymusu bezpośredniego

Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie stosowania w DPS środków przymusu bezpośredniegoźródło: ShutterStock

Umieszczenie w domu pomocy społecznej (DPS) osoby chorej psychicznie bez jej zgody, ale za akceptacją przedstawiciela ustawowego, wymaga dodatkowego orzeczenia sądu opiekuńczego.

Taki warunek wprowadziła obowiązująca od początku br. nowelizacja ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 882 ze zm.). Do tej pory było tak, że osoba, która na skutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania potrzeb życiowych oraz wymaga stałej opieki i pielęgnacji, mogła być przyjęta do DPS za zgodą swoją lub opiekuna prawnego. Teraz, zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 38 ustawy, będzie do tego potrzebne również pozwolenie ze strony sądu rodzinnego.

Podobnie będzie też wtedy, gdy osoba jest ubezwłasnowolniona całkowicie lub małoletnia. Przedstawiciel ustawowy będzie mógł wyrazić zgodę na pobyt podopiecznego w placówce, po wcześniejszym otrzymaniu zezwolenia sądu. Jednocześnie w sytuacji, gdy osoba całkowicie ubezwłasnowolniona lub małoletnia, która skończyła 16 lat, jest zdolna do wyrażania zgody, wymagane jest jej uzyskanie. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami osoby z chorobą psychiczną lub upośledzeniem umysłowym będą podlegać okresowym badaniom zdrowia psychicznego w zakresie uzasadniającym pobyt w DPS. Będą one przeprowadzane co najmniej raz na sześć miesięcy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane