statystyki

Zamówienia publiczne: Nie da się sprawdzić, kto pracuje na etat

autor: Sławomir Wikariak19.10.2016, 07:30; Aktualizacja: 19.10.2016, 10:24
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

UZP zastanawiał się, czy problemu nie mogłyby rozwiązać dobrowolne zgody pracowników na udostępnienie ich danych osobowych przez pracodawcówźródło: ShutterStock

Organizator przetargu nie może żądać wglądu do umów o pracę, jakie zobowiązuje się zawrzeć firma z osobami mającymi realizować zamówienie – wynika z opinii GIODO.

Potwierdzają się obawy, że zamawiający nie mogą samodzielnie weryfikować tego, czy firmy realizujące zadania publiczne rzeczywiście zatrudniają pracowników na etat, tak jak zadeklarowały to w przetargach. Zgodnie z opinią generalnego inspektora ochrony danych osobowych nie mają prawa żądać od przedsiębiorców przedstawienia kopii umów o pracę zawieranych z osobami realizującymi zamówienia.

Najwięcej zamówień w samorządach i szpitalach

Najwięcej zamówień w samorządach i szpitalach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od 28 lipca 2016 r. w przetargach ogłaszanych przez administrację publiczną musi znajdować się wymóg, aby osoby realizujące publiczne zlecenia były zatrudnione na etat (tam, gdzie jest to uzasadnione). To efekt ostatniej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) i konsekwencja prospołecznej polityki rządu. Jeśli czynności związane z realizacją zamówienia spełniają warunki pracy na etat, to osoby je wykonujące mają być zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wynika to z art. 29 ust. 3a ustawy p.z.p.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przetargowiec(2016-10-27 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Treść opinii należy rozszerzyć, albo ją zmienić. Prezes Pzp w pytaniu i GIODO w odpowiedzi nie wzięli pod uwagę Ustawy o pracownikach tymczasowych. W sytuacji gdy zamówienie polega na świadczeniu usług przez pracownika tymczasowego na Zamawiającym ciążą szerokie obowiązki, których nie jest w stanie wypełnić bez danych personalnych pracownika. Jak mu przeprowadzić szkolenie BHP albo ustalać harmonogram pracy z uwzględnieniem urlopów? Wytatuować mu na czole numer identyfikacyjny? Skoro pracodawca użytkownik ustala z agencją pracy tymczasowej szereg spraw dot. zasad i sposobu wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego, oraz w treści umowy z pracownikiem musi znajdować się informacja o Pracodawcy użytkowniku to świadomość pracownika o konieczności uzyskania (przekazania) danych personalnych jest oczywista. Dlaczego zgoda na ich przetwarzanie miała by być uznana za bezprawną.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane