statystyki

Ślepa wiara pełnomocnika: Pomimo rozmów z wierzycielem prawnik musi wnieśc pozew w terminie

autor: Paulina Szewioła22.10.2016, 08:30
prawo

Sprawa była o tyle prosta, że wytoczone powództwo można było jednoznacznie ocenić jako zasadne co do meritum.źródło: ShutterStock

Prowadzenie rozmów z wierzycielem w celu polubownego załatwienia sprawy w żadnej mierze nie zwalnia profesjonalnego prawnika z odpowiedzialności za wniesienie pozwu w terminie.

STAN FAKTYCZNY

Radca prawny J.S. był pełnomocnikiem spółki prowadzącej działalność gospodarczą związaną z hurtową i detaliczną sprzedażą, konserwacją oraz naprawą aut. Firma w swojej flocie miała m.in. ciężarówkę, którą wcześniej nabyła od M.K. I od tej transakcji zaczęły się jej kłopoty. Komornik zajął bowiem samochód w celu zaspokojenia wierzyciela zbywcy tego pojazdu. I nie pomogły tłumaczenia, że mężczyzna nie jest już jego właścicielem.

Pełnomocnik spółki wysłał do wierzyciela pismo z prośbą o zwolnienie auta spod zajęcia komorniczego. Próbował też skontaktować się z nim telefonicznie. Niewiele jednak wskórał.

Nie mając innego wyjścia prawnik złożył w imieniu firmy pozew o zwolnienie ciężarówki spod egzekucji. Okazało się jednak, że w ferworze starań o polubowne załatwienie sprawy przegapił termin do wniesienia powództwa. I właśnie z tego względu sąd je oddalił.

W konsekwencji spółka wezwała J.S. do zapłaty ponad 11 tys. zł. tytułem naprawienia poniesionej szkody. Radca prawny tłumaczył, że zwlekał tak długo ze złożeniem pozwu, bo wierzyciel zapewnił go, że wystąpi z wnioskiem o zwolnienie auta spod egzekucji. Spółki to jednak nie przekonało i zgłosiła szkodę firmie, w której J.S. był ubezpieczony.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że działanie radcy było umyślne. Spółka pozwała więc ubezpieczyciela. Sąd rejonowy uznał powództwo za uzasadnione w całości. W jego ocenie odpowiedzialność pozwanego za działanie prawnika, którym wyrządził on szkodę klientowi, nie budzi wątpliwości.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane