Prezes może złożyć rezygnację na ręce innego członka zarządu

autor: KT18.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.10.2016, 10:06
Nie wymaga bowiem powoływania w spółce pełnomocnika w celu odbioru rezygnacji ustępującego członka zarządu

Nie wymaga bowiem powoływania w spółce pełnomocnika w celu odbioru rezygnacji ustępującego członka zarząduźródło: ShutterStock

W spółkach kapitałowych, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych, członkowie zarządów często sami rezygnują z pełnionych funkcji. Kogo w spółce powinni o tym powiadomić, żeby podjęta przez nich decyzja o ustąpieniu była skuteczna?

AKADEMIA PRAWA GOSPODARCZEGO 1616

Stanisław Rachelski, radca prawny, wspólnik zarządzający, Kancelaria Prawna Rachelski i Wspólnicy

Przez wiele lat dominował pogląd, że oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu powinno być złożone temu organowi spółki, który wcześniej powołał ustępującą osobę, czyli radzie nadzorczej, a w przypadku jej braku – zgromadzeniu wspólników. W praktyce jednak dochodziło na tym tle do sporów. Wiele z nich musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

W wyroku z 7 maja 2010 r. SN uznał, że powiadomienie o rezygnacji poszczególnych wspólników spółki – poza zgromadzeniem – nie jest skuteczne, ponieważ nie daje możliwości natychmiastowego powołania nowego członka zarządu (sygn. akt CSK 176/09). Z kolei w wyroku z 3 listopada 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że oświadczenie zawierające rezygnację członka zarządu będzie również skuteczne, gdy zostanie złożone na ręce pełnomocnika ustanowionego przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. (sygn. akt V CSK 129/10).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane