statystyki

MS chce utrudnić zakładanie spółek przez internet

autor: Patryk Słowik17.10.2016, 07:48; Aktualizacja: 17.10.2016, 09:08
Kobieta przed komputerem

Zdaniem Konfederacji Lewiatan proponowane zmiany spowodują spadek zainteresowania przedsiębiorców składaniem wniosków przez internet i powrót do tradycyjnego trybu papierowegoźródło: ShutterStock

Pomysł nowelizacji kodeksu spółek handlowych podoba się Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądowi Najwyższemu. Krytycznych uwag nie mają także sędziowie z poszczególnych apelacji. Protestuje jednak stanowczo reprezentująca biznes Konfederacja Lewiatan.

O co chodzi? Otóż obecnie, aby zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym (tzw. S-24), trzeba przy podpisaniu umowy oraz wniosku o wpis skorzystać z jednego spośród trzech wariantów: zwykłego podpisu elektronicznego, kwalifikowanego (bezpiecznego) podpisu lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. 80 proc. rozpoczynających działalność w formie spółki kapitałowej korzysta z tej pierwszej możliwości, która jest najtańsza i najmniej skomplikowana. Rzecz w tym, że korzystają z niej również przestępcy. Resort sprawiedliwości zidentyfikował ponad 40 przypadków rejestracji spółek przez internet na cudze dane osobowe. Postanowił więc tę praktykę ukrócić. Propozycja jest prosta i polega na rezygnacji z możliwości zawiązania spółki w systemie S-24 przy wykorzystaniu zwykłego podpisu elektronicznego i pozostawienie do wyboru dwóch bezpieczniejszych wariantów. Ma to w ocenie MS wpłynąć na poprawienie się bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Konfederacja Lewiatan zwraca jednak uwagę na drugą stronę medalu. Jak bowiem czytamy w piśmie prezydent organizacji Henryki Bochniarz do wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, „projekt ustawy (...) ma na celu niepotrzebne zaostrzenie wymogów dotyczących założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”. I dalej, że proponowane zmiany spowodują spadek zainteresowania przedsiębiorców składaniem wniosków przez internet i powrót do tradycyjnego trybu papierowego.

– A to doprowadzi do znacznego wydłużenia procesu rejestracji podmiotu, który już dzisiaj jest długi i wynosi od 4 do 6 tygodni – podkreśla Henryka Bochniarz. Zwraca ona też uwagę, że 40 przypadków nadużyć w ciągu 4 lat działania systemu S-24 należy raczej postrzegać jako sukces funkcjonującego rozwiązania, a nie jego porażkę. Należy bowiem pamiętać, że za pomocą zwykłego podpisu elektronicznego zostało zawiązanych ok. 30 tys. spółek. W efekcie utrudnianie działalności ogółowi biznesu z powodu śladowej liczby przypadków działalności o znamionach przestępczej należy – w ocenie przedstawicieli przedsiębiorców – postrzegać jako chybione.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • SSR(2016-10-17 12:24) Zgłoś naruszenie 63

    proszę sprawdzić jak jest w Danii. tam tez można zarejestrować spółkę przez internet. i udało się - zarejestrowano spółkę gdzie wspólnikiem był Andersen ten od bajek, który nie żyje od stuleci już. wszystko wyszło na jaw gdy spółka zrobiła przekręt na handlu limitami spalin. nie było kogo pociągnąć do odpowiedzialności. jak w PL zliberalizują przepisy będzie to samo albo gorzej bo Polak potrafi!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane