statystyki

SN: Wina dziecka wpływa na wysokość odszkodowania za jego śmierć

autor: Michał Culepa12.10.2016, 07:52; Aktualizacja: 12.10.2016, 11:03
rodzina na pogrzebie

Sąd I instancji oddalił powództwo, wskazując m.in., że zmarły sześciolatek przyczynił się do wypadku w 100 proc.źródło: ShutterStock

Zakład ubezpieczeń nie może zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia OC, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć dziecka, które mogło znacząco przyczynić się do spowodowania wypadku. W takim jednak przypadku odszkodowanie może być znacząco obniżone. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła zadośćuczynienia, jakie wypłaciło towarzystwo ubezpieczeniowe G. małżeństwu W. Powodem był tragiczny wypadek – sześcioletni syn ubezpieczonych zmarł na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wpadł bowiem pod koła cofającego samochodu. Za kierownicą pojazdu siedział drugi z synów państwa W.

Towarzystwo ubezpieczeniowe G., w którym państwo W. jako właściciele pojazdu mieli obowiązkowe ubezpieczenie OC, uznało swoją odpowiedzialność, ale tylko częściowo. Stwierdziło, że wprawdzie starszy syn nie ponosi winy za wypadek, ale zmarły sześciolatek, wbiegając wprost pod cofający samochód, przyczynił się w dużej mierze do spowodowania kolizji. Dlatego towarzystwo G. zdecydowało o wypłaceniu około 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Rodzice zmarłego chłopca nie zgodzili się na to i zażądali wypłaty po 50 tys. zł dla każdego z rodziców z osobna.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane