statystyki

Dziecko nie zasługuje na większą ochronę niż staruszek

autor: Mikołaj Małecki20.09.2016, 07:16

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

opinia

Przedstawiony przed dwoma tygodniami prezydencki projekt zmian przepisów kodeksu karnego ma w założeniu pozwolić na surowsze traktowanie sprawców przestępstw, których ofiarami są dzieci. Propozycje te obejmują przede wszystkim zaostrzenie sankcji za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne następstwo tego czynu (zbrodnia zagrożona karą pozbawienia wolności od 5 do 15 lat). Co jednak istotne, nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pokrzywdzonym jest dziecko. Prezydent chce także wprowadzenia nowego typu kwalifikowanego, polegającego na spowodowaniu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletniego do lat 15 lub osoby nieporadnej ze względu na swój stan fizyczny lub psychiczny (proponowany art. 156 par 4 k.k.).

Problem w tym, że uzasadnienie tego projektu nie zawiera żadnego merytorycznego argumentu, który tłumaczyłby podwyższanie sankcji za wskazane czyny. To samo dotyczy pomysłu zaostrzenia kar za popełnienie innych przestępstw przeciwko małoletniemu, np. handlu ludźmi czy porzucenia dziecka. Autorzy uzasadnienia nie powołują się zresztą na jakiekolwiek dane empiryczne ani dotychczasową praktykę wymierzania kar za wymienione przestępstwa.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane