statystyki

Sąd przyznał, że dziecko jest człowiekiem i obywatelem. Może wnieść skargę na bezczynność organu

autor: Patryk Słowik13.10.2016, 07:08; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:21
Dziecko, sąd, prawo

Cała sprawa zaczęła się w styczniu 2016 r. 15-letni Tymon Radzik zwrócił się do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu jego dziadkaźródło: ShutterStock

Małoletni ma prawo wnieść do sądu skargę na bezczynność organu – wynika z wydanego we wtorek postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarżący oraz rzecznik praw obywatelskich uważają to orzeczenie za przełomowe.

NSA obalił pogląd, że małoletni w ogóle nie mogą samodzielnie korzystać ze swoich praw i ich egzekwować – wskazał po wydaniu postanowienia skarżący Tymon Radzik. Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że małoletni nie ma prawa do złożenia skargi na bezczynność, a ponadto nie może samodzielnie wnioskować o akta stanu cywilnego i nie ma co do zasady zdolności procesowej (sygn. akt II SAB/Sz 54/16). Zarówno Radzik, jak i RPO zakwestionowali to stanowisko WSA. Przed NSA wykazywali, że stoi ono w sprzeczności zarówno z przepisami kodeksu cywilnego, jak i kodeksu postępowania administracyjnego.

– Stanowisko to jest krzywdzące dla wszystkich osób małoletnich, ponieważ zamienia ono ich zdolność do czynności prawnych w de facto brak takowej zdolności – wskazywał przed rozpoznaniem sprawy przez NSA skarżący.

Cała sprawa zaczęła się w styczniu 2016 r. 15-letni Tymon Radzik zwrócił się do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu jego dziadka. Kierownik USC stwierdził jednak, że małoletni nie ma prawa o to wnioskować, i odmówił mu udostępnienia dokumentu. Radzik złożył zażalenie do wojewody, jednak i tu nic nie wskórał. Postanowił więc pomocy szukać w szczecińskim WSA. Ten jednak odrzucił skargę, wskazując, że powinna być ona podpisana przez rodziców małoletniego. Teraz okazuje się, że sąd się pomylił, a jego orzeczenie zostało uchylone.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mia(2016-10-13 10:31) Zgłoś naruszenie 101

    Słów brak... kto małoletniemu zwróci koszty i czas tułania się po sądach, żeby taką oczywistość ustalić? Ograniczona zdolność do czynności prawnych ma chronić dzieci a nie je ograniczać. Dlatego wymóg zgody dorosłego dotyczy jedynie umów zobowiązujących albo rozporządzenia prawem, a nie korzystania z własnych praw (złożenia wniosku o wydanie aktu stanu cywilnego). Może wreszcie ta prawda dotrze do wielu (por. usługi medyczne, lekcje religii w szkole, wnioski w urzędach)

    Odpowiedz
  • as(2016-10-13 11:18) Zgłoś naruszenie 25

    To mało ważna

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane