statystyki

Koniec kar administracyjnych z automatu. Szykuje się rewolucja

autor: Leszek Jaworski04.10.2016, 10:30; Aktualizacja: 04.10.2016, 10:38
paragrafy

Orzekanie tych kar oparte jest na zasadzie odpowiedzialności obiektywnej.źródło: ShutterStock

Surowość kar administracyjnych i sztywne zasady ich wymierzania niejedną firmę doprowadziły już do bankructwa. Wkrótce ma się to diametralnie zmienić. Dobiegają właśnie końca uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej k.p.a.) przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Przewiduje on wprowadzenie do tego kodeksu zasad i trybu wymierzania kar pieniężnych (w nowym dziale IVa k.p.a.). Proponowane przepisy określają okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przez urzędników przy ustalaniu wysokości tych sankcji (możliwość jej miarkowania). Zakłada się nawet możliwość odstąpienia od ich wymierzenia. Projekt określa przesłanki takiej decyzji. Proponuje się także uregulowanie zasad stosowania ulg i przedawnienie karalności. Już choćby możliwość rozłożenia na raty nałożonej kary (zakładana w projekcie nowelizacji k.p.a.) może uchronić niejedną firmę od niewypłacalności. 

Przedsiębiorca, który narusza zakazy lub nakazy, podlega karom administracyjnym. Regulacje coraz częściej zamiast sankcji karnych przewidują administracyjne kary, takie jak opłata podwyższona, kara pieniężna, grzywna, kwota dodatkowa itd. Często są one bardziej dotkliwe niż konsekwencje karne. Przykładowo przedsiębiorca, który ściął drzewo tylko dlatego, że zagraża ono życiu przechodniów, może zostać ukarany karą nawet kilkuset tysięcy złotych, a wszczynający postępowanie administracyjne organ (np. burmistrz) nie ma możliwości ani odstąpienia od jej wymierzenia, ani miarkowania jej wysokości. Podobnie jest w przypadku innych kar administracyjnych, np. naruszeń przepisów o transporcie drogowym – kara jest sztywna i nie ma możliwości jej miarkowania w zależności od stopnia naruszenia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jurek(2016-10-04 13:18) Zgłoś naruszenie 40

    Za nałożenie kary urzędnik dostanie medal. Za nienałożenie kary albo jej obniżenie urzędnik będzie się grubo tłumaczył przed CBA i prokuratorem, czy aby na pewno nie było korupcji. Pytanie - co wybierze rozsądny urzędnik? Dziękuję.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane