statystyki

Zmiany w prawie karnym: Korupcja w wymiarze sprawiedliwości specjalnie traktowana

autor: Emilia Świętochowska27.09.2016, 07:28; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:17
paragrafy

Ministerstwo po analizie problematyki odpowiedzialności karnej sędziów, prokuratorów i ławników, a także głośnych medialnie spraw doszło jednak do wniosku, że potrzebna jest „właściwa reakcja na potencjalne zagrożenia korupcyjne w wymiarze sprawiedliwości”.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w końcu głośny projekt nowelizacji kodeksu karnego, zgodnie z którym co najmniej trzy lata więzienia będzie groziło sędziom, prokuratorom i ławnikom za łapownictwo.

W ocenie resortu ich szczególna pozycja w strukturze wymiaru sprawiedliwości uzasadnia potrzebę stworzenia specjalnych regulacji pozwalających na zastosowanie sankcji w przypadku, gdy zostanie im udowodnione przyjęcie korzyści majątkowej o znacznej wartości w związku z pełnieniem funkcji publicznej. „Wysokość proponowanej sankcji jest adekwatna do oceny społecznej szkodliwości zachowań tych podmiotów, a także zawartości ich kryminalnego bezprawia” – przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-09-27 09:38) Zgłoś naruszenie 42

    Temida musi być czysta prawnie, moralnie jak żona Cezara(skoro każe innych, ma nadane takie prawa) , a gdy złamie zasady ,karana co najmniej podwójnej skali sankcjami ,w stosunku do kar dla ludu. Te korpo KRS wykazało się nie chlubnymi poczynaniami , czas najwyższy wyciągać z tego surowe konsekwencje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane