statystyki

Renoma znaku towarowego wynika z jego rozpoznawalności

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.09.2016, 18:00
Symbol znaku towarowego

Trybunał wskazał okoliczności, które mogą być pomocne do udowodnienia takiego charakteru znakuźródło: ShutterStock

Długoletnia obecność produktu na rynku nie wystarczy, aby uznać, że znak towarowy jest powszechnie znany. Potwierdzić to muszą profesjonalne badania rynkowe.

TEZA Przedsiębiorca może dowodzić, że używanie przez niego znaku identycznego lub podobnego do zarejestrowanego już znaku towarowego nie rodzi ryzyka wprowadzenia odbiorców w błąd. A to dlatego, że znak towarowy zarejestrowany ma słabą siłę odróżniającą.

STAN FAKTYCZNY Spółka zajmująca się m.in. produkcją lodów jest właścicielem znaku towarowego wpisanego do rejestru. Na opakowaniach jej lodów widnieje brązowo-złota nazwa produktu, umieszczona powyżej jego wizualizacji. Pod taką samą nazwą zarejestrowanych było na obszarze Unii Europejskie 118 znaków towarowych, z czego 9 w Urzędzie Patentowym w Polsce. Firma 13 czerwca 2005 r. wezwała przedsiębiorcę K.P. do zaprzestania naruszania prawa przysługującego jej do tego znaku towarowego. Wobec bezskuteczności wezwań spółka zdecydowała się wnieść pozew do sądu. Domagała się m.in. zasądzenia od pozwanego K.P. 300 tys. zł tytułem wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści w związku ze sprzedażą lodów oznaczonych takim znakiem. Ponadto żądała zobowiązania pozwanego do zaprzestania naruszania prawa ochronnego na znak poprzez ustanowienie zakazu produkcji lodów oznaczonych tym znakiem towarowym i ich zbywania przez pozwanego.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mentis(2016-09-24 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli chodzi o renomowane znaki towarowe, to tutaj można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na ten temat: http://znakitowarowe-blog.pl/renomowane-znaki-towarowe/ Pozdrawiam

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane