statystyki

Brexit to koniec ułatwień w ochronie znaków

autor: Olga Leśniewska, Justyna Wilczyńska-Baraniak02.08.2016, 09:57; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:58
Symbol znaku towarowego

Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie powinno mieć natomiast wpływu na obowiązujący tam system ochrony patentowejźródło: ShutterStock

Jedną z największych zalet prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej jest możliwość jednej rejestracji znaku towarowego oraz wzoru wspólnotowego, zapewniającej ochronę we wszystkich 28 państwach członkowskich.

Brexit, o ile faktycznie nastąpi, z pewnością naruszy ten jednolity system ochrony. Stopień jego wpływu na prawa wyłączne w Unii Europejskiej pozostanie jednak nieznany, dopóki Wielka Brytania i UE nie uzgodnią warunków opuszczenia Wspólnoty przez ten kraj. Znając jednak uregulowania unijne i brytyjskie, można pozwolić sobie na przypuszczenia, w jakich kierunkach sytuacja może się rozwijać.

Znaki i wzory

Prawo unijne dotyczące nowo zgłaszanych znaków towarowych lub wzorów nie powinno – z powodu Brexitu – ulec zmianie. Najprawdopodobniej zmniejszy się jedynie zakres jego obowiązywania. W efekcie zgłaszając nowe wzory i znaki towarowe, możliwe będzie nabycie jednolitych praw na terytorium UE, ale już bez Wielkiej Brytanii.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane