statystyki

Brexit to koniec ułatwień w ochronie znaków

autor: Olga Leśniewska, Justyna Wilczyńska-Baraniak02.08.2016, 09:57; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:58
Symbol znaku towarowego

Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie powinno mieć natomiast wpływu na obowiązujący tam system ochrony patentowejźródło: ShutterStock

Jedną z największych zalet prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej jest możliwość jednej rejestracji znaku towarowego oraz wzoru wspólnotowego, zapewniającej ochronę we wszystkich 28 państwach członkowskich.

Brexit, o ile faktycznie nastąpi, z pewnością naruszy ten jednolity system ochrony. Stopień jego wpływu na prawa wyłączne w Unii Europejskiej pozostanie jednak nieznany, dopóki Wielka Brytania i UE nie uzgodnią warunków opuszczenia Wspólnoty przez ten kraj. Znając jednak uregulowania unijne i brytyjskie, można pozwolić sobie na przypuszczenia, w jakich kierunkach sytuacja może się rozwijać.

Znaki i wzory

Prawo unijne dotyczące nowo zgłaszanych znaków towarowych lub wzorów nie powinno – z powodu Brexitu – ulec zmianie. Najprawdopodobniej zmniejszy się jedynie zakres jego obowiązywania. W efekcie zgłaszając nowe wzory i znaki towarowe, możliwe będzie nabycie jednolitych praw na terytorium UE, ale już bez Wielkiej Brytanii.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane