statystyki

Informacja o firmie to nie reklama

autor: Sławomir Wikariak08.09.2016, 08:00; Aktualizacja: 08.09.2016, 10:10
Symbol znaku towarowego

Skład orzekający odwołał się do art. 154 ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.), który precyzuje, na czym polega używanie znaku towarowegoźródło: ShutterStock

Firma, która informuje na Facebooku o tym, że przestała działać pod dotychczasową marką, nie narusza praw do znaku towarowego tejże marki. Co więcej, działa w interesie zarówno jej właściciela, jak i konsumentów – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Jednym z głównych elementów franczyzy jest prawo do posługiwania się marką. Z prawa tego korzystał lokal otwarty pod szyldem PRL Klub. Franczyzodawcą było stowarzyszenie, które uruchomiło pierwszy taki klub w Łodzi. Nawiązuje on wystrojem, a także menu do czasów komunistycznych. Dlatego też w umowie zaznaczono, że franczyzobiorca musi kupić samochód marki Nysa, który ma jeździć po mieście i promować nowo otwarty lokal.

Franczyzobiorca (dwie wspólniczki działające w formie spółki cywilnej) nie zrealizował tego postanowienia, tłumacząc to trudnościami ze znalezieniem pojazdu i jego zarejestrowaniem. Ostatecznie nie przedłużył umowy i zrezygnował z prowadzenia lokalu pod szyldem PRL Klub. Stosowną adnotację o tym zamieścił na prowadzonym na Facebooku profilu. I właśnie to, zdaniem franczyzodawcy, stanowiło naruszenie prawa do znaku towarowego. Skoro bowiem umowa nie została przedłużona, to właścicielki utraciły prawo do korzystania ze znaku. Z tego tytułu stowarzyszenie zażądało w pozwie zapłaty 50 tys. zł kary umownej.

Sąd Okręgowy w Łodzi nie uznał tego roszczenia. Zauważył, że choć bez wątpienia we wpisie na portalu społecznościowym użyto zastrzeżonej nazwy już po wygaśnięciu umowy, to jednak liczy się kontekst, w jakim to uczyniono.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane