statystyki

Nadchodzi koniec fotoradarów. Dobro rodziny ponad wszystko

autor: Piotr Szymaniak21.09.2016, 07:13; Aktualizacja: 21.09.2016, 07:42
Jeśli Sejm znowelizuje art. 183 par. 1 k.p.k., właściciel pojazdu sfotografowanego przez fotoradar, rozpoznawszy na zdjęciu siebie lub kogoś ze swojej rodziny, będzie mógł odmówić wskazania kierowcy

Jeśli Sejm znowelizuje art. 183 par. 1 k.p.k., właściciel pojazdu sfotografowanego przez fotoradar, rozpoznawszy na zdjęciu siebie lub kogoś ze swojej rodziny, będzie mógł odmówić wskazania kierowcyźródło: ShutterStock

Koniec fotoradarów – taka może być konsekwencja przyjęcia projektu ustawy, która pozwoli uchylić się od samooskarżania lub obciążania bliskich w sprawach o wykroczenia.

Projekt nowelizacji kodeksu postepowania karnego, którym zajmą się dziś posłowie w pierwszym czytaniu, przewiduje zmianę art. 183 par. 1. Zgodnie z tym przepisem świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie jedynie wówczas, gdy naraziłoby to jego lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe. Stanowi to realizację rzymskiej zasady nemo se ipsum accusare tenetur, zgodnie z którą nikogo nie można zmuszać do oskarżania samego siebie. Innymi słowy prawo nie może stawiać obywatela przed alternatywą: kłamać czy zeznając prawdę, obciążyć siebie lub osobę najbliższą. Jednak nie dotyczy to sytuacji, w których w grę wchodzi odpowiedzialność „jedynie” za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Zwiększenie uprawnień

„Oznacza to, że w sytuacji stanowiącej o wiele mniejsze zagrożenie z punktu widzenia interesu publicznego, obywatel ma mniej praw niż w sytuacji o znacznie większych konsekwencjach. Zgodnie z art. 42 ust. 2 Konstytucji RP, każdy przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu, przygotowanego przez sejmową komisję ds. petycji. Z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do rozszerzenia prawa do odmowy odpowiedzi zwróciła się do parlamentarzystów Fundacja Instytut Thomasa Jeffersona.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Bezpieczeństwo mamy w nosie......(2016-09-21 13:25) Zgłoś naruszenie 2414

  Wywody prawnicze wygrały..... z bezpieczeństwem..... Nie ważne kto zapłaci czy Sprawca czy Własciciel.... Bo Właściciel jak zapłaci za Sprawcę - to więcej nie da swego auta i efekt jest osiągnięty. Efektem jest Zdjęcie Nogi z Gazu a nie prawnicze pierdoły !!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • t(2016-09-21 12:21) Zgłoś naruszenie 202

  Mandat z radaru tylko ze zdjęciem. Powoływanie się na ochronę danych i równoczesne wlepianie mandatu - to kpina z obywateli.

  Odpowiedz
 • Kierowca(2016-09-21 16:04) Zgłoś naruszenie 1713

  Mandaty są za małe. Kierowca przekraczający prędkość to jak bandyta i takiego należy eliminować z drogi.Przed bandytą można się bronić ale przed kierowca-bandytą to trudniej. Podobnie, karając podwójnym wysokim mandatem powinno się eliminować tych z immunitetami.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • a~~(2016-09-21 10:26) Zgłoś naruszenie 162

  Zgadzam się z tezą Trybunału ale nie oznacza to koniec fotoradarów tylko koniec ze zdjęciami od tyłu. jak na zdjęciu będzie widoczna twarz kierowcy to nie ma przeciwwskazań aby organy ścigania ścigały takich kierowców.

  Odpowiedz
 • sn(2016-09-21 10:30) Zgłoś naruszenie 1010

  Ten idiotyzm tyle lat tolerowali POparciPSL czym oni się zajmowali dla dobra Obywatela .Nie mieli czasu bo byli zajęci nabijaniem sobie kasy z nas ???!!!. Zwolnienie obciążania się powinno być we wszystkich aspektach restrykcji do Obywatela,nie częściowo, jak ma to być Państwo Prawa.

  Odpowiedz
 • Art(2016-09-21 11:19) Zgłoś naruszenie 613

  Zdjęcie tyłu, z przodu, z widoczną twarzą czy nie powinno automatycznie skutkować wystawieniem mandatu ale bez punktów karnych na właściciela samochodu (punkty tylko i wyłącznie w przypadku zatrzymania przez patrol). Skoro jesteś jego właścicielem i go pożyczasz innej osobie to powinieneś brać też odpowiedzialność za to kto będzie Twoim autem się poruszał. Skoro masz zaufanie do tej osoby to pewnie wtedy ona zwróci ci za mandat lub sama bezpośrednio go opłaci. Wtedy albo będziesz bardziej myślał komu pożyczasz samochód albo będziesz płacił. Obecne przepisy wręcz zachęcają do kombinowania. Samochody firmowe, też żaden problem przecież każda firma/bank/leasing wie kto porusza się danym samochodem, więc bez problemu będzie mogła odzyskać pieniądze jeśli będzie chciała. Kwestia czy to się nazywa mandat, kara administracyjna czy jakoś inaczej nie ma znaczenia, kwestia zmiany kilku dodatkowych przepisów aby można było wystawiać takie kary na firmę. Dodatkowo wprowadzić np. tak jak we Włoszech ,rabat 30% w przypadku szybkiego opłacenia mandatu czyli w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania listu (oczywiście za potwierdzeniem odbioru).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dajmy działać selekcji naturalnej !!!!!(2016-09-21 18:13) Zgłoś naruszenie 51

  Nie będzie Radarów..... Idioci sami się zabiją.....

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-09-22 07:20) Zgłoś naruszenie 44

  polski gumofilc zamiast zastosować się do przepisów we krwi ma ich omijanie. Mimo wszystko fotoradary nauczyły kierowców zdejmowania nogi z gazu, choć to tylko jeden z elementów kultury na drodze w tym kondominium. Musi dużo wody upłynąć, żeby "pińcet+" zlazło z drzewa.

  Odpowiedz
 • matka(2016-09-22 08:54) Zgłoś naruszenie 31

  Zwalczać szaleńców drogowych wszelkimi sposobami bo życie powinno wygrywać z kalectwem lub śmiercią.

  Odpowiedz
 • Zenek(2016-09-22 07:00) Zgłoś naruszenie 23

  Thomasa Jeffersona... tego, który wspierał zniesienie niewolnictwa, ale sam sypiał ze swoją czarną niewolnicą? Fajny gość,na pewno jego idee wiele wniosą do polskiego prawa.

  Odpowiedz
 • Pisiewicz(2016-09-22 10:04) Zgłoś naruszenie 10

  Głupota. Auto mi na parkingu zarysują, sasiad spisze tablice sprawcy a gość i tak zostanie bezkarny bo powie, że nie powie. Dobra zmiana :P

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane