statystyki

Zamówienia będą rozliczane elektronicznie

autor: Sławomir Wikariak06.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:25
nauka, praca, szkolenie, komputer

System ma pozwolić na przetwarzanie dokumentów, w tym także wystawianie noty korygującej, noty księgowej czy potwierdzenia dostawyźródło: ShutterStock

Do listopada 2018 r. cała administracja w Polsce będzie przyjmować elektroniczne faktury, a dwa lata później te papierowe całkowicie znikną z rynku zamówień publicznych – wynika z projektu założeń nowej ustawy przyjętego w poniedziałek przez rząd.

Bezpośrednim powodem rozpoczęcia prac nad nowymi przepisami jest obowiązek wdrożenia dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych, która wymaga, aby do 27 listopada 2018 r. zamawiający akceptowali e-faktury wystawiane przez wykonawców zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju, które przygotowało projekt, dostrzega jednak wiele innych pozytywów jego wprowadzenia. Z jednej strony są to duże oszczędności zarówno po stronie przedsiębiorców wystawiających faktury, jak i przyjmującej je administracji publicznej.

Chodzi nie tylko o koszty ich druku, ale i wysyłki, a także ręcznego wprowadzania danych do komputerów. Z drugiej zaś e-faktury pozwalają unikać błędów i ułatwiają kontrolę, co pozwala na eliminację nadużyć.

Rząd chce wprowadzić obowiązek stosowania e-faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Nie chodzi więc o pliki w postaci obrazu graficznego, które wprawdzie można przesłać przez internet, ale ostatecznie, ktoś potem znów musi przepisać dane do komputera. W tej chwili mało który urząd przyjmuje elektroniczne faktury ustrukturyzowane.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane