statystyki

Zamówienia będą rozliczane elektronicznie

autor: Sławomir Wikariak06.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 06.09.2016, 08:25
nauka, praca, szkolenie, komputer

System ma pozwolić na przetwarzanie dokumentów, w tym także wystawianie noty korygującej, noty księgowej czy potwierdzenia dostawyźródło: ShutterStock

Do listopada 2018 r. cała administracja w Polsce będzie przyjmować elektroniczne faktury, a dwa lata później te papierowe całkowicie znikną z rynku zamówień publicznych – wynika z projektu założeń nowej ustawy przyjętego w poniedziałek przez rząd.

Bezpośrednim powodem rozpoczęcia prac nad nowymi przepisami jest obowiązek wdrożenia dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych, która wymaga, aby do 27 listopada 2018 r. zamawiający akceptowali e-faktury wystawiane przez wykonawców zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju, które przygotowało projekt, dostrzega jednak wiele innych pozytywów jego wprowadzenia. Z jednej strony są to duże oszczędności zarówno po stronie przedsiębiorców wystawiających faktury, jak i przyjmującej je administracji publicznej.

Chodzi nie tylko o koszty ich druku, ale i wysyłki, a także ręcznego wprowadzania danych do komputerów. Z drugiej zaś e-faktury pozwalają unikać błędów i ułatwiają kontrolę, co pozwala na eliminację nadużyć.

Rząd chce wprowadzić obowiązek stosowania e-faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Nie chodzi więc o pliki w postaci obrazu graficznego, które wprawdzie można przesłać przez internet, ale ostatecznie, ktoś potem znów musi przepisać dane do komputera. W tej chwili mało który urząd przyjmuje elektroniczne faktury ustrukturyzowane.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane