statystyki

Przetargi: Branża energetyczna strzeliła sobie w stopę

autor: Sławomir Wikariak07.09.2016, 07:29; Aktualizacja: 07.09.2016, 07:39
Od wodociągów przez sieci energetyczne aż do kolei

Od wodociągów przez sieci energetyczne aż do koleiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zamówienia dotyczące infrastruktury krytycznej są od niedawna traktowane jak te dla wojska. Miało to uprościć procedury, ale w wypadku robót budowlanych znacznie je utrudni.

Choć przepisy dotyczące zamówień publicznych stosuje przede wszystkim szeroko rozumiana administracja publiczna, to czasem muszą robić to także przedsiębiorstwa, zarówno prywatne, jak i te z udziałem Skarbu Państwa. Chodzi o zamówienia sektorowe, czyli związane z wydobyciem węgla, transportem, energetyką, dostawami wody czy usługami pocztowymi. Obejmuje je osobna unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych. W Polsce jej przepisy wdrożono do ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). Stanowią osobny rozdział, w którym przewidziano łagodniejszy od klasycznych zamówień reżim.

Jeszcze inne procedury obejmują zamówienia obronne, czyli w uproszczeniu mówiąc, przede wszystkim te udzielane przez wojsko. Reguluje je dyrektywa 2009/81/WE w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. W pewnym zakresie są jeszcze bardziej liberalne od przepisów dotyczących zamówień sektorowych. Prawdopodobnie dlatego przy okazji niedawnej nowelizacji polskiej ustawy objęto nimi część zamówień sektorowych. Od 28 lipca 2016 r. na podstawie art. 131a ust. 1a ustawy p.z.p. przepisy dotyczące zamówień obronnych stosuje się także do zamówień dotyczących infrastruktury krytycznej. Czyli tej związanej chociażby z sieciami wodociągowymi, energetyką czy transportem.

– Wielu zamawiających sektorowych nie zdaje sobie nawet sprawy, że musi stosować inne niż dotychczas przepisy. Widać to na szkoleniach na temat nowelizacji ustawy. Powód jest prosty – dotychczas do rozdziału regulującego zamówienia obronne zaglądali przede wszystkim wojskowi – mówi Artur Wawryło, ekspert z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych.

Nie wiadomo, skąd wziął się nowy przepis podciągający część zamówień sektorowych pod procedury związane z zakupami dla wojska. W uzasadnieniu projektu nowelizacji nie ma na ten temat ani słowa wyjaśnienia. Nieoficjalnie można usłyszeć, że lobbowali za nim przedstawiciele branży energetycznej, po to by ułatwić sobie życie. Procedury dotyczące zamówień wojskowych dają bowiem zamawiającym większe pole manewru. Ograniczona zostaje chociażby zasada jawności, w przetargu ograniczonym można zaprosić trzech, a nie minimum pięciu wykonawców, łatwiej też unieważnić postępowanie.

Przez przeoczenie?

Jeśli faktycznie branża energetyczna chciała mieć prościej, to jej zamiar powiódł się jedynie połowicznie. Łatwiej rzeczywiście jest udzielać zamówień na dostawy i usługi. Jeśli jednak chodzi o roboty budowlane, to nowe przepisy są dla niej zdecydowanie mniej korzystne od dotychczasowych. Dlaczego? Przed 28 lipca 2016 r. „sektorówka” udzielała zamówień na roboty budowlane dopiero po przekroczeniu progu 5,225 mln euro. To oznaczało, że wszystko, co wybudowała do 21,8 mln zł netto, w ogóle nie podpadało pod ustawę p.z.p. Tymczasem przy zamówieniach obronnych próg, od którego należy stosować ustawę przy robotach budowlanych, wynosi 30 tys. euro. Elektrownia uznawana za infrastrukturę krytyczną będzie więc musiała wybrać w procedurach ustawowych wykonawcę nawet małego budynku biurowego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane