statystyki

Prace ziemne na działce? Mimo pozwolenia na budowę, sąsiad i tak może podać do sądu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz26.08.2016, 07:00
Właściciel sąsiedniej działki może domagać się zaprzestania pewnych działań, ale tylko wtedy gdy są one niedozwolone i przekraczają tzw. przeciętną miarę.

Właściciel sąsiedniej działki może domagać się zaprzestania pewnych działań, ale tylko wtedy gdy są one niedozwolone i przekraczają tzw. przeciętną miarę.źródło: ShutterStock

Rozpocząłem prace ziemne na swojej działce, ale sąsiad domaga się, abym je przerwał. Twierdzi, że jego dom jest zagrożony, bo utraci oparcie, albo dojdzie do uszkodzenia konstrukcji. Nie trafiają do niego argumenty, że prace prowadzę legalnie, bo mam pozwolenie budowlane. Zresztą on ma pretensje o wszystko, np. o to, że opryskuję drzewa środkiem owadobójczym – skarży się pan Tomasz. – Czy może mnie tak ograniczać – pyta zgnębiony czytelnik.

Właściciel sąsiedniej działki może domagać się zaprzestania pewnych działań, ale tylko wtedy gdy są one niedozwolone i przekraczają tzw. przeciętną miarę. Na własnej posesji mamy prawo w dopuszczalnych granicach wykonywać różne prace, nawet gdy przeszkadzają one w korzystaniu z nieruchomości sąsiednich. Nie można więc zakazać takich czynności, z którymi każdy właściciel musi liczyć się w konkretnych warunkach, ponieważ w stosunkach sąsiedzkich nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich uciążliwości.

Na czym polega przeciętna miara zakłóceń, tłumaczył Sąd Najwyższy. Stwierdził, że oceniając ją, należy wziąć pod uwagę obiektywne warunki, jakie panują w środowisku osób, które mieszkają na określonym terenie, a nie ich subiektywne odczucia, tym bardziej że konkretne działania nie zawsze mogą być utożsamiane z szykanami.

Jeżeli więc pan Tomasz opryskuje na swojej działce drzewa i używa przy tym chemicznych środków ochrony roślin, to powinien starać się, aby te działania nie przekraczały przeciętnej miary. Dlatego musi zastosować wszelkie dostępne środki i najbardziej skuteczne metody zabezpieczeń, zgodne z najnowszym stanem wiedzy i techniki, aby zapobiec zatruciu ludzi, zwierząt, drobiu i pszczół. Zanim przystąpi do oprysków, powinien też o planowanych czynnościach powodujących emisję zanieczyszczonego powietrza zawiadomić sąsiadów, na których nieruchomościach mogą być odczuwalne ich skutki.

Właściciel nie może również prowadzić na swojej działce robót ziemnych zagrażających nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia, np. zawaleniem się budynku, uszkodzeniem jego konstrukcji bądź obsunięciem się ziemi. Nie może też skutecznie tłumaczyć się wówczas, że prace zostały objęte pozwoleniem budowlanym. Zakaz prac ziemnych stosowany jest także wówczas, gdy stanowią one zagrożenie dla nieruchomości leżących w pobliżu, nawet niemających wspólnej granicy z gruntem, na którym są prowadzone. Stan zagrożenia powinien być jednak realny, a nie tylko istnieć w świadomości właściciela nieruchomości sąsiedniej.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane