statystyki

Lepiej nie usuwać drzew samowolnie

autor: Jan Ludwikowski02.08.2016, 17:30
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Nawet właściciel jest ograniczony w zakresie dysponowania swoją nieruchomościąźródło: ShutterStock

Na działce sąsiada rośnie drzewo, które mocno ucierpiało podczas ostatniej wichury – opowiada pani Maria. – Sądzę, że w każdej chwili może się przewrócić. Niepokoją mnie także naderwane gałęzie. Często odwiedza mnie wnuk i obawiam się o jego bezpieczeństwo. Rozmawiałam już z sąsiadem na temat wycięcia drzewa. Powiedział, że chętnie by się go pozbył, ale wiąże się to z wieloma formalnościami. Nie wie też, do kogo miałby się zgłosić i ile zapłacić. Czy rzeczywiście dbałość o bezpieczeństwo na własnej nieruchomości jest aż tak skomplikowane – zastanawia się czytelniczka.

Trzeba wiedzieć, że nawet właściciel jest ograniczony w zakresie dysponowania swoją nieruchomością. Nie może mianowicie podejmować czynności utrudniających korzystanie z sąsiednich gruntów i sprzecznych z przeznaczeniem rzeczy. Dzięki takim uregulowaniom w spokojnej dzielnicy nie powstanie nagle wysypisko śmieci albo zakład chemiczny. Swoboda właścicielska natrafia także na opór w postaci przepisów dotyczących wycinki drzew. W pewnych przypadkach należy bowiem uzyskać zgodę organu administracji.

Warto nadmienić, że istnieją sytuacje, w których nie trzeba wypełniać licznych formalności i występować o zezwolenie. Wówczas od razu w ruch mogą pójść piła i siekiera. Każdy ma prawo pozbyć się niechcianej roślinności, której obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

25 cm – w przypadku pozostałych gatunków.

Dozwolone jest wycinanie drzew owocowych. I to niezależnie od grubości pnia! Ustawa uniemożliwia dokonywanie takich czynności jedynie na terenach wpisanych do rejestru zabytków i pełniących funkcje publiczne. Powyższe utrudnienia nie będą miały zastosowania w sytuacji, w której znalazła się czytelniczka. Trzeba jednak pamiętać o zasięgnięciu rady pracownika samorządowego zawsze, gdy tylko występują wątpliwości co do możliwości wycięcia drzewa!


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane