statystyki

Zaleśny: Wybrany przez Sejm i powołany przez prezydenta jest sędzią TK [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak22.08.2016, 07:24; Aktualizacja: 22.08.2016, 09:01
Jacek Zaleśny, doktor hab. konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski

Jacek Zaleśny, doktor hab. konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawskiźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Prezes trybunału arbitralnie ustalił, że wskazane osoby mogą brać uposażenie, ale nie mogą orzekać. W mojej ocenie podstawa prawna do takiego działania nie istnieje - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Zaleśny, doktor hab. konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski.

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych przez Andrzeja Rzeplińskiego w związku z tym, że prezes TK nie przydziela spraw ani nie dopuszcza do orzekania tzw. sędziów grudniowych, tj. Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Czy według pana to uzasadnione podejrzenia?

Kwestia statusu prawnego i faktycznego tych trzech sędziów pozostaje niejasna od grudnia zeszłego roku, tj. od momentu ich powołania przez prezydenta. Wątpliwości prawne budzi to, czy trzy osoby wybrane przez Sejm do Trybunału Konstytucyjnego, a potem przez prezydenta zaprzysiężone, są sędziami TK, czy też tego statusu nie mają. Zgodnie z przepisami prawa osoba wybrana przez Sejm i powołana przez prezydenta jest sędzią trybunału. Natomiast w stanie faktycznym nastąpiło nieprzewidziane przez przepisy prawa rozdwojenie w zakresie statusu tych trzech osób: mają one status sędziego, natomiast nie mogą wykonywać wynikających z niego czynności sędziego w postaci orzekania. Są więc sędziami, przysługuje im sędziowskie uposażenie, cieszą się nietykalnością, chroni ich immunitet oraz dotyczą ich wszystkie inne czynniki wynikające z tego statusu, łącznie z tym, że płynie im czas kadencji.

Rodzi się więc fundamentalne pytanie, na jakiej podstawie osoba ma status ustrojowy sędziego i składające się na niego uprawnienia sędziowskie, ale nie może orzekać. Tego typu stosunek prawny jest nieznany polskiemu prawu. O nim arbitralnie przesądził prezes TK. Stąd pytanie, czy był w tym zakresie kompetentny do działania i na jakiej podstawie prawnej to uczynił. Wszelkie takie hybrydowe rozwiązania są prawnie wątpliwe, na co od miesięcy wskazują konstytucjonaliści, stąd nie dziwi mnie postępowanie prokuratury w tym zakresie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • Inspektor Pracy(2016-08-22 15:12) Zgłoś naruszenie 3311

  Oskarżam Tuska i jego Pomagierów w tym pseudolekarz Ewe Kopacz oraz dyspozycyjnych wykształciuchów Trybunalskich o wielkie najPOdlejsze Narodowe złodziejstwo i to ,że aby mogli dalej Rządzić krajem rozdając kolesiom gaże POnadkominowe dokonali POlitycznego piractwa i okradli cynicznie z wieku emerytalnego ludzi najdłużej spracowanych od wczesnych lat ,zatrudnianych za komuny i postkomuny także dodatkowo w czasie ponad-ustawowym bez dni zamiennie wolnych oraz w szkodliwych i niebezpieczniej warunkach pracy . A oto mechanizm tego działania :Ukradli Im najpierw wstecznie Ustawą Podmostową, 5 lat z wieku emerytalnego a potem POmogli dołożyć jeszcze dwa pomimo iż Oni często pracowali nawet od 15 r życia także w soboty i święta na wszystkich zmianach . Dali Im zamiennie rekompensaty ale pod warunkiem jak po 52 latach pracy je dożyją ! Uważam ze to są przestępcy -w dosłownym znaczeniu

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • gwoli(2016-08-22 11:36) Zgłoś naruszenie 2912

  Gwoli ścisłości Panie Konstytucjonalisto - prezydent nie "powołuje" sędziów TK, a jedynie dokonuje ich zaprzysiężenia, tj. przyjmuje od nich przysięgę. I nie może odmówić tej czynności, bo żaden przepis nie daje mu do tego kompetencji. I kto łamie Konstytucję?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jacek(2016-08-22 11:35) Zgłoś naruszenie 2711

  Rozumiem, że jak Sejm wybierze kolejnych 50 sędziów, a Prezydent w nocy ich zaprzysięży to znaczy, że wszyscy oni rano będą sędziami TK i będą mieli roszczenie by włączyć ich do składów orzekających. Czy to na pewno nie absurd???

  Odpowiedz
 • bb(2016-08-22 12:51) Zgłoś naruszenie 176

  Ufff, dobrze, ze sejm nie wybrał kota kaczyńskiego.

  Odpowiedz
 • bbn(2016-08-22 10:40) Zgłoś naruszenie 147

  A sejm nie mógł ich wybrać, bo nie mógł uchylić uchwały sejmu poprzedniej kadencji. Nie ma takich kompetencji. Skoro więc nie mógł to wybór, nie był skuteczny, bo miejsca już były obsadzone. Problem w tym że tamci "sędziowie" byli wyznaczeni z naruszeniem wtedy obowiązującej ustawy .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zawłaszczanie TK przez PIS ... (2016-08-22 10:58) Zgłoś naruszenie 134

  ... ale jest nadzieja, ze mawiał prześmiewca J.I. Sztaudynger ... "NIEJEDNEGO KARŁA WŁASNOŚĆ ZŻARŁA"

  Odpowiedz
 • adam(2016-08-22 10:00) Zgłoś naruszenie 108

  Przekroczenie uprawnien przez prezesa - świat z za ktat

  Odpowiedz
 • feller(2016-08-22 15:19) Zgłoś naruszenie 103

  Naftoport już obsadzony, więc moze Polskie Sieci energetyczne profesorze??? :D

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Wiadomo doktorek na dorobku i w oczekiwaniu ...(2016-08-22 19:00) Zgłoś naruszenie 84

  Jak widać ... "WYSOKO UCZONYCH" w siermiężnej erystyce, ale ... UŻYTECZNYCH IDIOTÓW PIS "w prawie" nie brakuje.

  Odpowiedz
 • Konsekwentny(2016-08-22 09:19) Zgłoś naruszenie 612

  No tak, to prezes Rzepliński się pogubił. Albo są sędziami i orzekają, albo nie są i nie biorą uposażenia. A sejm nie mógł ich wybrać, bo nie mógł uchylić uchwały sejmu poprzedniej kadencji. Nie ma takich kompetencji. Skoro więc nie mógł to wybór, nie był skuteczny, bo miejsca już były obsadzone

  Odpowiedz
 • Nowa FALA ... i nowe BAŁWANY (2016-08-22 10:47) Zgłoś naruszenie 40

  ZNOWU zdalne ... cenzurowanie i wycinanie komentarzy W GP ... czy też samocenzura jak w PRL ?

  Odpowiedz
 • Nie wart nawet FUNTA KŁAKÓW(2016-08-22 20:28) Zgłoś naruszenie 23

  Tys prowda, ... dobrze godo, ... polejcie Mu jeszcze JEDNEGO, ... bo po PIERWSZYM piep***y jak mały JAREK w piaskownicy PIS

  Odpowiedz
 • obserwator(2016-08-25 23:54) Zgłoś naruszenie 10

  Jak zwykle bzdura teoretyka. A gdyby Sejm wybrał 16-tego sędziego (TK liczy 15 sędziów), a Prezydent go powołał i odebrał ślubowanie. To także jest sędzią ? Idiotyzm czystej wody. To jest tak, gdy "burzy się" system demokratyczny. Wg mnie władza ustawodawcza (Sejm i Senat) nie powinny mieć nic wspólnego z wyborem sędziów. Sędziów TK należy wybierać w wyborach powszechnych i jawnych. Osoba wybrana przez Naród staje się sędzią i składa ślubowanie przed Prezesem TK. Politykom wara od sądów i prokuratur. PIS zmienił ustawę o prokuraturze i teraz Prokurator Minister złotousty Ziobro (polityk o skrajnych poglądach) stał się jednocześnie urzędnikiem. Może wydawać wprost polecenia służbowe prokuratorom. Została zabita niezależność prokuratury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane