statystyki

Ustawa o obrocie gruntami niezgodna z konstytucją? Są kolejne zarzuty

autor: Anna Krzyżanowska18.08.2016, 07:27; Aktualizacja: 18.08.2016, 08:34
Rolnik

W najnowszym piśmie rzecznik poddaje krytyce już poszczególne przepisy ustawy, w tym te zawierające ograniczenia podmiotowe w nabywaniu nieruchomości rolnychźródło: ShutterStock

Po miesiącu od złożenia przez rzecznika praw obywatelskich wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o ziemi, do Trybunału wpłynęło nowe pismo procesowe.

Dr Adam Bodnar przedstawia kolejne zastrzeżenia dotyczące przepisów obowiązującej od 30 kwietnia ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Akt ten zawiera restrykcyjne zasady dotyczące obrotu gruntami rolnymi. Po pierwsze, wstrzymuje co do zasady sprzedaż państwowej ziemi, po drugie umożliwia nabycie prywatnych gruntów rolnych wyłącznie rolnikom indywidualnym (z kilkoma wyjątkami). Na tych, którym uda się już kupić działkę rolną, nakłada zaś obowiązek prowadzenia gospodarstwa przez okres co najmniej 10 lat – bez możliwości swobodnego zbycia czy przeniesienia posiadania (do tego potrzebna jest zgoda sądu).

W pierwszym wniosku do Trybunału RPO sformułował wobec kontrowersyjnej regulacji dwa generalne zarzuty: braku zachowania przy jej uchwalaniu wynikających z art. 2 Konstytucji RP standardów tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawnym, tj. zasad przyzwoitej legislacji, a także naruszenia wolności majątkowej i gospodarczej, poprzez nagromadzenie w ustawie zwykłej istotnych obostrzeń w prywatnym obrocie gruntami rolnymi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane